Revoluční UV rouška českých vědců chrání před viry

Inovační řešení spočívá ve využití záření, díky kterému se klasická rouška mění v efektivní ochranný prostředek proti virům a bakteriím / Pixabay
Vědecký tým Centra pokročilých inovačních technologií VŠB – Technické univerzity Ostrava (CPIT VŠB-TUO) našel řešení v boji proti šíření nemoci covid-19. UV rouška, jejíž vývoj vstupuje do závěrečné fáze, ochrání uživatele nejen před koronavirem SARS-CoV-2. Funkčnost navrženého řešení bude ověřena Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě.

Na jaře stejný tým představil reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek, jehož výrobu ale oddalují komplikace související s certifikací produktu. Proto vědci přicházejí s další novinkou, jejíž cesta ke spotřebitelům je výrazně snazší. 

„Reaktorový filtr pro dezinfekci vdechovaného vzduchu, který jsme vyvinuli během pár týdnů letos na jaře, byl natolik novátorský, že pro něj neexistovaly žádné normy. To se bohužel následně ukázalo jako překážka pro rychlou certifikaci, bez níž se produkt nemůže dostat k lidem. U naší UV roušky jsme se podobným komplikacím chtěli vyhnout. Proto jsme se vydali cestou, kdy lze využít současných certifikací. Přicházíme tak s výsledkem výzkumu, který může velmi rychle směřovat do výroby,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Roman Fojtík.

Inovační řešení spočívá ve využití záření, díky kterému se klasická rouška mění v efektivní ochranný prostředek proti virům a bakteriím. Ochrání tak uživatele před novým typem koronaviru, kvůli kterému na světě zemřelo už zhruba 1,27 milionu lidí.

Cílem vědců bylo pomoci nejen ohroženým skupinám, jako jsou učitelé, senioři nebo zdravotní personál, ale všem zájemcům o vlastní bezpečí. „Zatímco nošením běžné roušky chráníme své okolí, UV rouška chrání samotného uživatele. Zabraňuje tedy i možné nákaze od jedinců, kteří například roušku nemají vůbec, nebo ji používají špatně. Ne vždy totiž v praxi funguje ono známé heslo: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě,“ vysvětlil Fojtík. Přestože vývoj UV roušky reaguje na současnou koronavirovou pandemii, její využití se podle něj nabízí i v budoucnu v souvislosti s jinými infekčními nemocemi.

Na vývoji UV roušky začali vědci pracovat letos v dubnu a výzkum plánují ukončit v prosinci. Nyní zahájili závěrečnou etapu, jejímž cílem je příprava prototypu. Již nyní vědci mají prvního zájemce o výrobu. „Spolupráci s komerčními firmami jsme velmi otevřeni. Cílem je, aby náš výzkum přinesl prospěch široké veřejnosti. Cenu UV roušky bude určovat výrobce, ale odhaduji na zhruba 1000 korun při životnosti několika tisíc hodin,“ uzavřel Fojtík. Projekt byl realizován za podpory rektora VŠB-TUO Václava Snášela a Technologické agentury ČR a ve spolupráci s Centrem nanotechnologií VŠB-TUO.

Mohlo by vás zajímat

Reklama