- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 28. května 2018
- 06:50
Marihuana snižuje riziko epileptického záchvatu, ale způsobuje prý nevratné změny v náladě
Studie též odhalila, že marihuana zvyšuje paranoiu – její uživatelé, konzumenti a kuřáci totiž mají vyšší šanci na to, aby měli silný pocit, že se jim ostatní snaží uškodit nebo je podvést a zmást.
Skeny na mozku rovněž ukázaly, že tato droga zvyšuje konektivitu v mozkových centrech, jež byla dříve spojována s psychózami, které mají právě u marihuany zdaleka nejčastěji obvykle podobu silných depresí.
Zejména to vše řečené platí pro teenagery, protože jejich mozky se ještě stále vyvíjí, jak prokázal zase jiný průzkum v instituci „National Institute on Alcoholism and Alcohol Abuse" (sídlící v americkém městě Bethesda), kde bylo analyzováno na 60 lidí, z nichž půlka byla závislá na marihuaně.
V jejím rámci byly odebrány jednak prve zmíněné skeny mozku a také vyplněn formulář, kde se řešily pocity zúčastněných v různých oblastech a rozebíralo se, kam užívání této lehké drogy danou osobu až dovedlo – zaznamenán byl stres, agrese, ale i odcizení.
Jen v Anglii užívá v současnosti marihuanu přes 2 miliony dospělých. Co se týče USA, tak zde ji minimálně jednou v životě vyzkoušelo 44 % lidí starších 12 let.
To, že dokáží paranoiu (a nezřídka končící sebevraždou) odstartovat i jiné drogy (LSD), to už psychologové a vědci tuší, ale marihuana je dnes přece jen nejvíce dostupná droga, takže co největší informovanost společnosti je žádoucí, protože se dá jednak jednoduše vypěstovat a za další, je řádově levnější, nežli jiné „tvrdé drogy". A jako taková si zasluhuje nejvíce pozornosti, stejně jako studie o ní.
Na druhou stranu několik posledních studií potvrdilo, že léčebné konopí snižuje riziko epileptického záchvatu téměř o 50 %, a má i řadu dalších léčebných účinků. Při některých chorobách je navíc marihuana často jediným dostupným lékařským řešením.
Sdílení
17
Twitter
Komentáře
Email