Stále více zemí legálně využívá léčivých účinků konopí, riziko rakoviny z kouření marihuany však trvá

 
Další 4 fotografie v galerii
Relaxační složka marihuany (CBD) by již neměla být na předpis / Pixabay
Konzumace marihuany, v jakékoliv podobě, je podle řady statistik celosvětově na vzestupu. I my, Češi, patříme mezi největší konzumenty této rostliny v rámci Evropy. Například v loňském roce si dal trávu každý pátý Čech, konkrétně šlo téměř o polovinu studentů středních a vysokých škol.

Mezi největší konzumenty marihuany však zdaleka nepatříme, podle posledních údajů kouří v USA marihuanu více než třetina dospělých. Sice i Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) uznala, že relaxační složka marihuany, označená jako CBD, by již neměla být na předpis, tedy že skutečně některým nemocným pomáhá, přesto řada světových lékařských kapacit před pravidelným užíváním marihuany varuje.

Podle nich, ti co ji kouří se vystavují vyššímu riziku vzniku rakoviny, zejména v oblasti krku. Podle některých studií platí prostě velmi nebezpečná rovnice: čím častěji a déle (kolik let) marihuanu kouříte, tím pravděpodobnější je, že u vás dojde ke vzniku rakoviny hrtanu, hltanu nebo ústní dutiny. 

Právě Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že ještě stále nemáme dost důkazů o dlouhodobém vlivu marihuany na zdraví lidí i společnosti. Problémy se zdravím a s nebezpečím vzniku rakoviny se mohou totiž objevit i po více než třiceti letech od začátku užívání této lehké drogy.

I v letošním roce ovšem očekáváme pokračování v nastoupeném trendu: stále více států využívá legálně léčivých účinků této rostliny. Kromě České republiky legalizovaly použití marihuany pro lékařské účely i další země, jako Německo, Rakousko a například i většina států USA. Přitom je známo, že konopí využívali lékaři pro jeho blahodárný vliv již ve starověké Číně.

Do tohoto vývoje zapadá i dva dny stará zpráva, v níž australský ministr zdravotnictví Greg Hunt informoval o záměru podpory místních farmářů a pěstitelů léčebného konopí do té míry, že chce, aby se Austrálie stala největším celosvětovým exportérem léčebného konopí. Tamní federální vláda již v roce 2016 legalizovala přístup pacienta k (v Austrálii) pěstovaným a vyráběným léčivým přípravkům z konopí.

Ovšem i na tomto kontinentě se ozývají hlasy lékařů, kteří svým pacientům nechtějí tyto přípravky předepisovat, protože se obávají vedlejších účinků. Například toho, že jsou kuřáci marihuany ohroženi schizofrenií, přesněji řečeno, že mezi spouštěče schizofrenie patří právě kouření marihuany.

Mohlo by vás zajímat

Reklama