Za pár hodin se objeví na obloze těsná konjunkce Jupitera a Saturnu

Obdobně těsná konjunkce obou planetárních obrů nastala naposledy 16. července 1623 / NASA
Těsná konjunkce Jupiteru a Saturnu nastane dnes, v pondělí 21. prosince, v 19 hodin. Tyto největší planety Sluneční soustavy - Jupiter a Saturn - můžeme na obloze dobře pozorovat už od léta.

Postupně se k sobě na obloze přibližují, den za dnem. Nyní se nacházejí zvečera nad jihozápadem. Jupiter je vpravo a je jasnější. V pondělí 21. prosince 2020 u sebe budou nejblíž.

Obě planety bude dělit pouhých 6’ (což je zhruba pětina průměru měsíčního úplňku). Pohled dalekohledem dokonce  umožní spatřit obě planety i s jejich měsíci v zorném poli dalekohledu najednou. Očima budou vidět opravdu velmi blízko sebe, lidem s horším zrakem nejspíš i splynou dohromady.

Takto těsná konjunkce obou planetárních obrů nastala naposledy 16. července 1623 a znovu se podobného pohledu dočkáme až 15. března 2080. Půjde tak o úkaz nikoliv století, ale staletí.

Dnes je ovšem na celém našem území zataženo. Po 21. prosinci 2020 si planety podle informací Astronomického ústavu AV ČR "prohodí" místo a Jupiter bude naopak vlevo. Protože planety zapadají už v 18:30, je třeba se dívat hned za soumraku na jihozápadní obzor, který musíte mít nerušený, tedy bez jakýchkoliv překážek.

Planety Jupiter a Saturn začněte hledat v 16:30 (půl hodiny po západu Slunce), okolo 17. hodiny je najdete 10 stupňů nad obzorem, kolem 18. hodiny už jen 3 stupně vysoko. Triedr vám bude výhodou. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama