O Vánocích proletěl kolem Země asteroid s průměrem 200 metrů

Pokud je objekt větší než 140 metrů, považuje se za potenciálně nebezpečný / NASA
Asteroid, několikrát větší než Socha Svobody, proletěl podle údajů NASA kolem Země 24. prosince 2020 v 8:20 hodin greenwichského času. Označen byl jako 2014 SD224 a nacházel se ve vzdálenosti necelých 3 milionů kilometrů od zemského povrchu. 

2014 SD224 se pyšní průměrem 92 až 210 metrů, přičemž kolem Země proletěl rychlostí větší než 35 405 km za hodinu – jde přibližně o třicetinásobek rychlosti zvuku. Přesto, že se asteroid nacházel ve vzdálenosti zhruba osmkrát větší, než je Měsíc od Země, byl klasifikován jako objekt blízký Zemi (NEO) a je proto sledován i nadále agenturou NASA. 

Asteroid 2014 SD224, který lze sledovat na webových stránkách NASA, se nalézá ve vzdálenosti 3 miliony km, což je z astronomického hlediska relativně blízko. Z tohoto důvodu je 2014 SD224 definován jako NEO. NEO jsou asteroidy nebo komety, jejichž oběžná dráha prochází asi 195 milionů km od Slunce, jež mohou proto proletět ve vzdálenosti asi 50 milionů km od oběžné dráhy Země.

Pokud je objekt větší než 140 metrů, považuje se za potenciálně nebezpečný objekt (PHO). „NEO jsou komety a asteroidy, které byly přitlačeny gravitační přitažlivostí blízkých planet na oběžné dráhy, které jim umožňují vstoupit do blízkosti Země,“ uvedla NASA.

Objekty NEO se skládají převážně z vodního ledu se zapuštěnými prachovými částicemi. Komety původně vznikly ve studené vnější planetární soustavě, zatímco většina kamenných asteroidů se vytvořila v teplejší vnitřní sluneční soustavě mezi oběžnými dráhami Marsu a Jupiteru. Vědecký zájem o komety a asteroidy je způsoben tím, že jde o relativně nezměněný zbytek z procesu formování sluneční soustavy před přibližně 4,6 miliardami let.

Podle veřejně dostupných údajů NASA bylo k datu 23. prosince 2020 objeveno již 24 629 NEO. Podle odhadů existuje asi 25 000 objektů blízkých Zemi (NEO) větších než 140 metrů.

Dále existuje 1 000 NEO objektů větších než jeden kilometr, i tyto vesmírné horniny je třeba sledovat. Podle NASA je Země v průměru každých 5 000 let zasažena skálou o velikosti fotbalového hřiště a každý milion let asteroidem, který ukončí existenci civilizace.  

Podle Paula Chodase z NASA umožňuje průběžné sledování asteroidů to, že nakonec najdeme většinu stometrových objektů, které mohou dopadnout na Zemi. Už bylo zjištěno více než 95 % opravdu velkých asteroidů, tedy těles větších než 1 km. Podle vědců ale žádný z nich nemá šanci v příštím století dopadnout na Zemi.  

Mohlo by vás zajímat

Reklama