Dinosauři vymírali již před dopadem asteroidu: Problémem byla jejich dominance a neschopnost přizpůsobit se

 
Další 3 fotografie v galerii
Dinosauři se vyvíjeli na Zemi 150 milionů let / Pixabay
Co se týče dinosaurů a živočichů pravěké éry obecně, tak většina vědců měla dosud za to, že za jejich vyhynutí může známý dopad asteroidu na Zemi.

Jak ale ukazuje nová studie na toto téma, dost možná k tomu přispěli i sami dinosauři, protože byli až příliš početní a rozšíření.

Podle této studie začali dinosauři (a i jejich další ještěří kamarádi) vymírat již dávno před dopadem asteroidu – prostě již neměli na Zemi kam expandovat, a tak nemohli produkovat potomky. Jak se ukazuje, obří ještěři byli takříkajíc na ústupu dlouho před tím, nežli známý asteroid před 65 miliony let jejich další existenci prakticky ukončil.

Fosilní nálezy ukazují, že dinosauři pocházejí z pozdního triasu a doby okolo 230 milionů let. Jejich domovem byla Jižní Amerika, když jejich kontinent byl ještě součástí mega-světadílu známého jako Pangea. A poměrně brzy po jejich rozšíření zase začíná velké vymírání: událost, jež zabila 9 z 10 živočichů ve vodě i na moři.

Během dalších 150 milionů let se ale vyvíjeli dál, včetně legendárního Tyrannosaura Rexe a dlouhokrkého Diplodoka. Po svém rozšíření po dalších částech Země ale historie dinosaurů končí, protože se prý nepřizpůsobili podmínkám a bylo najednou po všem. Měli celou tehdejší zemi k dispozici (šířili se rychlostí 1 tisíc kilometrů za 1 milion let), jelikož zde nebyla žádná další konkurence, a přesto neuspěli, jelikož se dostatečně rychle nepřizpůsobili a takové věci příroda neodpouští. Darwin zkrátka rozhodl, že pro ně již není na Zemi místo a je na čase, aby odešli.

Když byli dinosauři náchylní na vyhynutí dávno před tím, nežli Zemi zasáhl osudný asteroid, je zřejmé, že to odnesli takřka okamžitě a s maximálním dopadem.

Mohlo by vás zajímat

Reklama