Asie v ohrožení: Objeven nový aktivní supervulkán plný magmatu ležící kousek od Japonska

 
Další 2 fotografie v galerii
Šance na výbuch v následujících sto letech je jedno procento / Pixabay
Potopený vulkán kousek od pobřeží Japonska byl již aktivní před 7300 lety a jak to tak vypadá, vše naznačuje tomu, že se chystá na comeback.

Vědci totiž objevili důkazy o přítomnosti gigantického dómu plného lávy v oblasti sopky Kikai tvořeného zkolabovanou stěnou magmatu.

Zde by se mělo nacházet na 32 kubických kilometrů magmatu a jak naznačují projevy na povrchu, distorze na supervulkánu jsou poslední dobou stále větší. Aktuálně má dóm vulkánu již okolo 10 km na výšku a 600 metrů na šířku. Kdyby k výbuchu skutečně došlo, erupce by nastala velmi rychle a bez varování a mohla by ohrozit až 100 milionů lidí. A aby to snad nebylo málo, ještě by aktivovala vulkanickou zimu.

Má se za to, že stejná erupce vyhladila i prehistorickou civilizaci Jomonů v jižním Japonsku. Kdyby i nový dóm dosáhl stavu erupce, vyvrhl by obrovský objem zeminy a dalšího nepořádku do atmosféry, potenciálně v některých oblastech zastínil Slunce a na krku bychom měli vulkanickou zimu. Rovněž má vulkán potenciál na to, způsobit tsunami, jež by smeta jižní část Japonska, pak i Taiwan a část Číny a ušetřena by možná nezůstala ani Jižní a Severní Amerika.

I když jsou podobné super-erupce vzácné, nijak to nesnižuje jejich totální ničivost, nebezpečnost a globální důsledky. A podobné události mají navíc tendence se během milionů let své aktivní činnosti v relativně pravidelných obdobích opakovat.

Teno vulkán je navíc poslední dobou jaksi podezřele aktivní: plyny ve formě bublinek pronikají vodou na povrch, jsou zde již i sloupy super-zahřáté vody poblíž kaldery a i šest vzorků posbíraných z vulkánu potvrdilo, že jsou to rhyolity, tj. typ horniny, co vzniká, když se ochlazuje magma. Vědci odhadují, že šance na výbuch v následujících sto letech je jedno procento.

Mohlo by vás zajímat

Reklama