- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 11. března 2021
- 15:43
Podle OSN vytváříme příliš mnoho odpadů, jedinou nadějí je rozvoj cirkulární ekonomiky
Podle výzkumu Organizace spojených národů bude do roku 2050 růst objemu produkovaných odpadů ve srovnání s růstem populace více než dvojnásobný.
Zjednodušeně řečeno: tradiční lineární model produkce, založený na přístupu „vezmi, vyrob, vyhoď“, není nadále životaschopný. Abychom dokázali vybudovat hospodářství, které bude prospěšné pro lidstvo i pro životní prostředí, budeme muset nalézt způsob, jak méně spotřebovávat a plýtvat a zároveň více recyklovat. Tento model je známý jako „cirkulární ekonomika“.
V cirkulární ekonomice se podniky snaží zajistit, aby každý proces probíhal co nejefektivněji. Například ve společnosti HP se v zájmu strategie budování cirkulární ekonomiky zaměřují na zásady, prosazující rozsáhlejší využití oprav, opětovného použití a recyklace. Počátky uplatňování těchto zásad lze vysledovat až do roku 1992, kdy společnost HP zahájila svůj program Design for Sustainability.
Zásadní je také změna přístupu k navrhování výrobků. Ve společnosti HP je udržitelnost již od počátku součástí návrhu výrobku. Od chvíle, kdy produktové týmy začnou s prvními náčrty, přemýšlejí o množství energie a surovin, potřebných k výrobě, provozu a následné likvidaci příslušného výrobku, a také o tom, jak zajistit, aby bylo co nejvíce z použitých materiálů možné recyklovat.
Další stěžejní prvek v úsilí o vybudování cirkulární ekonomiky znamená vytváření nových obchodních modelů a reforma stávajících dodavatelských řetězců.
Díky posunu od transakčních modelů k modelům smluvním (tj. modelům, kde jsou produkty chápány jako služba) mohou firmy těsněji spolupracovat se svými zákazníky a přispět tím ke strategii, díky níž výrobky neskončí na skládce.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email