- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 22. února 2018
- 02:23
Romantické praskání ohně v domácím krbu vás může ohrozit: onemocnět lze i Alzheimerovou chorobou
Vědci jdou dokonce až tak daleko, že doporučují používat masky při zapalování ohně. Jinak prý riskujeme výskyt škodlivých sloučenin ve svém těle. Když přijde na škodlivé uhlíkové emise, může být rodinný oheň stejně nebezpečný jako důl nebo staveniště.
A největší počet těchto zplodin se uvolňuje tehdy, když oheň zapalujete a poprvé se doplňuje dřevo. Vyčištění okolí může trvat až tři hodiny při otevřeném okně.
I když jiní experti tvrdí, že kouř z ohně a zapalování je natolik malý, že maska není potřeba, doporučuje se nicméně, aby každý, kdo s ohněm přímo neoperuje, z místnosti raději odešel.
A i když již zůstaly jen oharky z ohně a vše je v popelu, stále se z něj uvolňují škodlivé látky. Domácí ohně jsou neustále zdrojem uhlíkových emisí všeho druhu a emitují i částice dost malé na to, aby se dostaly až do plic. Největším viníkem je pak oheň, co nechce rozhořet a vytváří hodně kouře.
Tyto částice jsou zodpovědné za omezování správné funkce plic, kardiovaskulární problémy, snižování odolnosti vůči infekcím a obecně jde o nemalý zdravotní risk. Objem mikročástic dosahuje 483 mikrogramů na metr vzduchu, což je na úrovni důlních prací. Čištění ohně s uhlíky je zase na úrovni prašných stavebních prací.
Otevřené ohně jsou významným zdrojem škodlivých nanočástic (třeba z látky známé jako magnetovec), které se dostanou až do mozku, kde dělají neplechu a způsobují nemoci typu Alzheimer. Běžná rouška na to stejně není dostatečně jemná, takže vás ochrání tak maximálně před chřipkou od souseda...
Sdílení
33
Twitter
Komentáře
Email