V Texasu staví 150 metrů pod zemí obrovské tisícileté hodiny: ukazují čas ve dnech, nikoliv po sekundách

 
Další 2 fotografie v galerii
Celá stavba hodin je ukrytá 150 metrů pod zemí / Long Now Foundation
Známá osobnost digitálního světa, Jeff Bezos, odhalila v těchto dnech masivní hodiny uvnitř Texaských hor, jež budou tikat tempem jeden tik za jeden den po dalších deset tisíc let jako symbol dlouhodobého uvažování a myšlení.

Neuvěřitelná nahrávka zobrazující konstrukci hodin se právě stala veřejnou. Je na ní vidět výroba hodin, které budou tikat dalších 10 tisíc let.

Amazon CEO Jeff Bezos do této věci investoval již pěkných třicet milionů liber (42 milionů USD) a poté klip zveřejnil na sociálních médiích. V klipu je vidět, že dělníci pracují na mechanismu, uvnitř vyhloubeného tunelu v horách West Texas.

Hodiny jsou (a celkem logicky i nadále budou) využívat k pohonu zemských termálních cyklů a čas budou ukazovat napříč tisíciletími a bít nebudou co hodinu, ale každý den. Jejich autoři doufají, že to připomene lidem, že by měli více rozvažovat své dlouhodobé plány a jejich dopady na planetu a poslouží to vše jako symbol pro opravdu velmi dlouhodobé cíle lidí.

Hodiny jako takové vymyslel Danny Hillis, co na nich v té či oné formě pracuje již od roku 1989. Jeho původní plán byl, že hodiny „tiknou" jednou za rok, ručička ukazující století postoupí každé století a přitom se ukáže i kukačka každé tisíciletí. Miliardář Bezos se k věci dostal až v roce 2011, ale zaujala ho natolik, že se ji rozhodl aktivně podpořit.

Celá stavba ukrytá 150 metrů pod zemí je vyrobena z nerezové oceli, titanu a suchých keramických ložisek. Zajímavé je i to, že se hraná melodie neopakuje celých deset tisíc let, pokaždé to bude unikátní song. Ten si mimochodem budou moci poslechnout i návštěvníci, co sem každý den zavítají přesně o poledni.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama