- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 26. února 2018
- 14:05
Máte strach z muslimů? Proč se obávat něčeho, co nás neohrožuje, tvrdí čeští islamologové
Uprchlická krize, džihádistický terorismus a další fenomény současnosti dodaly vztahu západní civilizace s muslimy vyhrocené rysy. Vztah k islámskému náboženství a muslimům tak patří v posledních letech mezi témata, jež mají ohlas nejen mezi českou veřejností, ale v celém západním světě.
V zemi, jako je Česká republika, s mizivým zastoupením muslimů, na které si veřejnost utváří názory spíše na základě mylných dojmů a neověřených zdrojů, ovšem odpor k islámu rezonuje stále výrazněji. Jak se zrodila islamofobie po česku rozebírá nová kniha Bronislava Ostřanského z Orientálního ústavu AV ČR a jeho kolegů.
Jaký je ale skutečný islám a muslimové? Neztrácejí se tyto fenomény ve zjednodušeních, generalizaci a obavách a mylných interpretacích?
Nejen na tyto otázky hledají odpovědi renomovaní čeští islamologové, politologové, religionisté a další odborníci právě v nové publikaci "Islamofobie po Česku".
K tématu přistupují z různých pohledů – od rozboru stereotypů o islámu a muslimech, vztahu islamofobie a antisemitismu, evropského a světového kontextu, postavení islamofobie v paletě extremistických směrů v ČR až po pohled na sociální sítě a jejich vliv na utváření islamofobních názorů.
"V českém prostředí epidemii zřetelně prospívá, že mnozí naši lidé vědí o islámu jen málo, nikdy se s muslimy nesetkali a názory si utvářejí z různých bohužel velmi často dezorientujících zdrojů. Co koluje na českých sociálních sítích, je ve značné míře otřesné," uvádí v předmluvě knihy islamolog Luboš Kropáček.
Autoři knihy zdůrazňují, že bez kritického přístupu k islámu a muslimům nelze věcně uchopit reálné problémy, které jsou s nimi bezprostředně spojené – tedy bezpečnostní hrozby či sociální rizika, jejichž porozumění však vyžaduje znalosti a rozhled, nikoli jen kategorické soudy.
Sdílení
16
Twitter
Komentáře
Email