- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 16. května 2021
- 10:15
Vědci našli fosilii vyprávějící o smrtícím sevření tří mořských živočichů
Fosilie představující zkamenělá zvířata těsně před sežráním označil mezinárodní tým vědců za pabulit. Zkameněliny, které zaznamenávají integraci zvířat těsně před smrtí, jsou extrémně vzácné, zřídka kdy se totiž v geologických vrstvách dochovají.
A právě takový pabulit našel v lomu v Německu amatérský sběratel, od něhož jej odkoupilo muzeum ve Stuttgartu.
Je to unikátní záznam střetu tří mořských tvorů, který paleontologům ukazuje jurské tvory na vrcholu potravního řetězce a zvířata pod nimi. Nález byl popsán v Swiss Journal of Palaeontology.
Před 180 miliony let v období Jury obklíčila belemmita chapadly korýše z rodu Proeyron. V tom se přiblížil jiný predátor, který z hlavonožce odtrhl měkké tkáně a odplul pryč. Zbytky tvrdých, těžko stravitelných částí kořisti, které za sebou společně s korýšem zanechal, klesly ke dnu a zkameněly.
Fosilní stopy útočníka se nedochovaly. Prozradily jej otisky po zubech v belemnitě. Podle mezinárodního týmu mohl hlavonožce zabít krokodýl, žralok nebo jiná dravá ryba. Pravděpodobně ale šlo o jurského dvoumetrového žraloka Hybodus, který se hlavonožci živil. Podle analýzy síly a hloubky otisků zubů byl hlavonožec usmrcen jediným silným skusem. Musel to být brutální útok.
Jurští žraloci i krokodýli se naučili vyhýbat tvrdým částem hlavonožců. Zanechávali ploutve, rostrum a plášť. Po pozření těchto tělesných částí dravcům hrozily komplikace, někdy dokonce smrt. Takovou fosilii žraloka z Jury, který měl v žaludku celou řadu zobáků belemnit, našli paleontologové v Německu. Orgán se ucpal a žralok zemřel. Není ale jasné, zda se to naučil také Hybodus.
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email