Rybář našel na kalifornské pláži z pacifických hlubin vyplavenou „příšeru“

Vidět skutečného a neporušeného ďase vyplaveného na břeh je velmi vzácné / Ben Estes
Všímavý rybář objevil v Kalifornii na břehu vyplavenou černou rybu s širokou tlamou plnou průhledných zubů ostrých jako střepy skla. Žije v těch největších oceánských hloubkách a svou kořist do temnoty láká bioluminiscenční návnadou. Jde o velmi vzácný úkaz vyplaveného ďase.

Ďasové jsou hlubokomořské, obtížně pozorovatelné černé ryby bizarního vzezření. S temnotou pod hladinami světových oceánů v hloubkách 914 metrů splývá zhruba 200 druhů. Nic netušící kořist k sobě vábí bioluminiscenční „žárovkou“ a pak ji pohltí širokou tlamou plnou ostrých, průhledných zubů. Ďasové mohou spolknout kořist dokonce srovnatelnou s vlastními rozměry.

The Guardian informoval o tom, že neporušené tělo ďase vyplavené na písčitém břehu v kalifornském parku Crystal Cove začátkem května našel rybář Ben Estesem.

„Vidět skutečného a neporušeného ďase vyplaveného na břeh je velmi vzácné a není známo, jak a proč ryba na břehu skončila,“ uvedli zaměstnanci parku v příspěvku na své facebookové stránce. Dále uvedli, že jde o takzvanou „pacifickou fotbalovou rybu“ (kulovník sagamský).
 
Vzhledem k rozměrům a fyziologii se díváme na samici. Samice dorůstají délky 60 centimetrů a na rozdíl od samců mají stopku s bioluminiscenčními špičkami, které v temných oceánských hlubinách slouží jako návnada pro kořist.
 
Samci s rozměry necelých 3 centimetrů mají jediný účel. Rozmnožování. A to je u těchto ryb opravdu něco. Samec se ostrými zuby zakousne do trupu samice a dochází k sexuálnímu parazitování. Ryby se pak doslovně stávají jedním tělem, přičemž ze samce zůstávají pouze varlata důležitá pro reprodukci.
 
Neobvyklý exemplář se podle CNN momentálně nachází v držení úředníků kalifornského úřadu pro ryby a divokou zvěř. Tam bude pro vědecké a výzkumné účely zkoumán, než se stane součástí muzejní sbírky v Přírodovědném muzeu v Los Angeles.
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama