Astronomové ze světla vyzářeného z milionu galaxií vytvořili mapu temné hmoty

Astronomové našli temnou hmotu pokrývající 7 miliard světelných let známého prostoru ve vesmíru / N. Jeffrey
Britští a francouzští vědci s pomocí umělé inteligence vytvořili ze světla pocházejícího z přibližně 100 milionů galaxií dosud největší mapu temné hmoty ve vesmíru. Mapa údajně může pomoci odpovědět na otázky o vzniku a vývoji vesmíru.

Temná hmota tvoří asi 80 procent vesmíru, přesto je jednou z jeho největších záhad. Je neviditelná, proto ji nemůžeme pozorovat přímo. Astronomové ji sledují prostřednictvím interakce s jinými objekty.

Astronomové z University College London a pařížské École Normale Supérieure se zaměřili na světlo, které z jiných galaxií cestuje k Zemi, ale je narušené temnou hmotou. Pokud k nám tohle světlo dorazí zkreslené, znamená to, že narazilo na temnou hmotu, která světlo ohýbá.

Tým ze světla pocházejícího ze 100 milionu galaxií vytvořil s pomocí dat kamerového systému Dark Energy Survey (DES) mapu, do níž umístil temnou hmotu. Tohle světlo bylo znázorněno světlými svrnami o 10 pixelech. Vzory připomínající zkreslení světla odhaloval algoritmus strojového učení. Poté na mapě byla lokalizována místa, kde se temná hmota v popředí galaxií nachází.
 
Astronomové našli temnou hmotu pokrývající 7 miliard světelných let známého prostoru ve vesmíru, přičemž do vesmíru je distribuována způsobem, který je v souladu s předpověďmi vesmírných modelů. Navíc se shlukuje podobným způsobem jako viditelná hmota.
 
Pokud by temná hmota byla viditelná pouhým okem, pokrývala by plochu rovnající se čtvrtině oblohy jižní polokoule. Zjištění navíc naznačuje, že vesmír může být „hladší“, než jsme si mysleli.

Pablo Lemos, vědec v oblasti fyziky a kosmologie, který vedl analýzu za účelem odhalení „hladšího“ vesmíru uvedl, že bylo vzrušující najít rozpor mezi průzkumem galaxií a studiem světla velkého třesku, které je známo jako reliktní záření. Mohlo by to údajně znamenat náznaky nového pojetí fyziky.
 
„Tento pozorovaný rozdíl ve shlukování hmoty by mohl být jedním z takových rozporů, ale k jeho potvrzení budeme potřebovat více údajů,“ vysvětlil Lemos a dodal, že pozorováním těchto struktur v kosmickém měřítku můžeme odpovědět na některé základní otázky o vesmíru. Například, odkud pochází a jak se vyvíjí. A můžeme pozorovat a studovat interakci mezi temnou a viditelnou hmotou.

Mohlo by vás zajímat

Reklama