Nejstarší trilobiti měli mláďata s velkou hlavou a dlouhými trny

Mláďata fritzolenella mají velký hlavový štít a výrazné trny po celém těle / RomanDeckert/Wikimedia Commons
Trilobiti jsou nejznámějšími obyvateli prvohorních moří. Tito členovci měli tvrdou vnější kostru, která byla zpevněna uhličitanem vápenatým krátce po vylíhnutí z vajíčka, a díky tomu se nám jejich vývojová stádia často zachovávají jako zkameněliny.

Ve své nové práci popsali Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR společně s kolegy z Freie Universität Berlin vývoj trilobita Fritzolenellus lapworthi z kambrických hornin Newfoundlandu, od miniaturních „drobečků“ menších než jeden milimetr až po téměř dvaceticentimetrové dospělce.

Mláďata fritzolenella mají velký hlavový štít a výrazné trny po celém těle. Díky detailnímu porovnání mláďat tohoto druhu s mladými jedinci dalších kambrických trilobitů autoři dokázali, že znaky pozorované u fritzolenella mají původní morfologii zděděnou od společného předka skupiny, a mohou tak mohou sloužit jako srovnávací skupina při studiu ontogeneze ostatních trilobitů.

Trilobiti jsou třída vyhynulých členovců patřící do vyhynulého podkmene Trilobitomorpha – jsou jednou z jejich vývojových větví. Objevili se ve starších prvohorách (kambriu), asi před 550 miliony lety.

Nakonec vyhynuli na konci prvohor během katastrofy na rozhraní permu a triasu (před 251 miliony let).

Jednalo se o mořské živočichy, jejichž článkované tělo bylo pokryto mineralizovaným exoskeletem, který trilobiti v průběhu růstu svlékali a odhazovali.

Mohlo by vás zajímat

Reklama