Pět tipů na letní cestování s powerbankou

Powerbanka spotřebuje 30 % energie na samotný proces napájení / Pixabay
Powerbanka se stala součástí běžné výbavy pro letní výlety. Na cestách se totiž často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické vychytávky, bez kterých se už neobejdeme.

Aby externí baterie dobře sloužila, je třeba o ni správně pečovat. Přinášíme pět tipů, jak pro letní cesty vybrat a chránit powerbanku.

Tip 1: Kapacita powerbanky by měla být o třetinu větší, než potřebujete

Při výběru powerbanky se vždy zaměřte na její kapacitu, ta se běžně udává v miliampérhodinách (mAh). Před cestou si ověřte kapacitu akumulátoru u všech přístrojů, které plánujete dobíjet, a podle toho pak volte i velikost externí baterie.

Přitom je důležité vědět, že powerbanka spotřebuje 30 % energie na samotný proces napájení. Pokud tedy plánujete dobíjet telefon s kapacitou akumulátoru 3 000 mAh, je třeba pořídit externí baterii minimálně s hodnotou 3 900 mAh. Myslete také na to, že čím vyšší kapacitu bude powerbanka mít, tím bude těžší a objemnější.

Tip 2: Oceníte powerbanku, která zvládne naráz nabíjet více zařízení

Na výlet běžně bereme mobilní telefon, fotoaparát a možná i outdoorovou kameru, ale jen jedinou powerbanku. Před cestou se proto ujistěte, že máte k dispozici kabely, které jsou schopny dobít všechny přístroje. „Večer ve stanu oceníte zejména powerbanky, z nichž je možné najednou nabíjet i více zařízení najednou. Nemusíte hlídat čas, kdy je jeden přístroj zcela nabit, a až poté dát nabíjet další. Díky souběžnému dobíjení tak budou ráno elektroničtí pomocníci připraveni na další putování,“ doporučuje Radim Tlapák z BatteryShop.cz.

Tip 3: V zavazadle chraňte baterii proti teplu i prachu

Myslete také na to, kam externí baterii v zavazadle uložíte. Powerbanka je totiž citlivá vůči mnoha vlivům a měli bychom ji pečlivě chránit. Neměla by být vystavena vysokým ani nízkým teplotám, prašnému prostředí, nárazům a pádům či vlhku. Zvláště při letních cestách proto myslete na to, aby vás nepřekvapil třeba náhlý déšť.

Pokud je externí baterie vystavena vlhku jen krátkou dobu, stačí ji otřít a nechat 48 hodin vyschnout při pokojové teplotě. Nikdy navlhlou baterii nepřipojujte k zařízení. V létě si též dejte pozor na ponechání zavazadla s powerbankou delší dobu na přímém slunci. Obecně akumulátorům svědčí teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách dochází k rychlejšímu vybíjení, v extrémních případech se mohou trvale poškodit nebo explodovat.

Tip 4: Do letadla s powerbankou jedině v příruční tašce

Pokud plánujete s powerbankou cestovat letadlem, zpozorněte. Letecké společnosti předepisují pro přepravu lithiových baterií speciální pravidla. Baterie jsou totiž vnímány jako nebezpečné předměty, které mohou v případě zkratu explodovat a způsobit požár. Proto akumulátory nikdy neponechávejte v odbavovaném zavazadle, ale přibalte je do toho příručního.

Pokud by náhodou došlo k nehodě a vznícení baterie, posádka na palubě je schopna okamžitě reagovat a požár uhasit. Stejná pravidla platí pro všechnu elektroniku obsahující lithiové baterie. Do letadel pak vůbec nesmějí baterie se spotřebou větší než 100 Wh.

Tip 5: Nikdy powerbanku neuschovávejte vybitou

Po návratu z dovolené, když už powerbanku nepotřebujete mít připravenou v pohotovosti, ji uložte na suché místo bez přímého dopadu slunečních paprsků. Externí baterie neuchovávejte v blízkosti zdroje tepla, vyšší teploty mohou způsobovat snížení kapacity akumulátoru a v extrémních případech hrozí i výbuch. Externí baterii nikdy neskladujte vybitou. Akumulátor před uložením vždy dobijte plně, nebo alespoň na 80 procent kapacity.

Mohlo by vás zajímat

Reklama