Pandy již nepatří mezi ohrožené druhy, oznámila nadšeně Čína

Pandy jsou velice paličaté, samotářské a přecitlivělé na vnější podmínky / Pixabay
Ne vše v době klimatických změn a vymírajících živočišných druhů končí špatně. Čínské úřady oficiálně oznámily, že pandy velké, jejichž populace se ve volné přírodě zvýšila o 1800 zvířat, již nepatří mezi ohrožené druhy. Peking ale varuje, že jsou stále vedeny jako zranitelný druh.

Čína se přitom pokoušela populaci ikonických savců zvýšit přibližně půlstoletí. Zbraní proti drastickému úbytku pand byly přírodní rezervace v horských oblastech, které byly účinné.

Opětovné vytvoření bezpečných stanovišť a lesů vedlo k tomu, že počet pand ve volné přírodě v posledních 10 letech vzrostl o 17 procent. Národní symbol Číny Mezinárodní svaz ochrany přírody přestal klasifikovat jako ohrožený druh již v roce 2016. Čínské úřady však tehdy rozhodnutí zpochybnily.

V roce 2017 země oznámila plány na vytvoření rezervace o rozloze 25 000 kilometrů čtverečních (pro představu jde přibližně o rozlohu Moravy). Snažení zabralo a pandy budou nyní patřit do kategorie „zranitelných“ druhů.

Podle expertů se situace zlepšuje, a to nejen pro pandy. Lépe se daří také sibiřským tygrům, amurským levhartům, asijským slonům a ibisům. Děje se tak právě díky ochraně pand a vzniku chráněných přírodních rezervací.
 
Pandy byly postiženy likvidací jejich přirozeného prostředí. Rovněž platí za problematická zvířata, která se do páření příliš nehrnou. Pandy jsou zároveň velice paličaté, samotářské a údajně přecitlivělé na vnější podmínky, což může snahu o jejich rozšíření komplikovat.
 
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama