Čína hlásí dokonale neviditelné letadlo: Nově vyvinutý nanomateriál absorbuje zvuk i světlo

 
Další 2 fotografie v galerii
Čína udělá neviditelnou svou nejlepší stíhačku J-20 / Youtube
Čína v těchto dnech vybudovala výrobní linku, kde mohou být masově produkované a nasazené supermoderní nanomateriály zhotovené nejmodernější technologií a dokázat to, co bylo dříve nemožné. Aspoň to tvrdí čínský státní hlasatel.

linka lokalizovaná v Shenzenu vyprodukovala rozdílné typy materiálů, včetně jednoho, jenž zajistí, že po aplikaci na objekt jej učiní „neviditelným". Přesně toto slovo použila stanice China Central Television Station v dokumentu minulý týden, takže se podívejme, co mají pod palcem.

I když stanice dále nerozebírala, jak a kam se neviditelný krycí meta-materiál použije, podle jiného místního zpravodajského serveru Sina se podle všeho dočká nasazení na letadlech Číny a jmenovitě na stíhačkách J-20.

To, o čem hovoří jako o „super materiálech", se ve skutečnosti nazývá „meta-materiály" a jde o nově vyvinutou skupinu dokonale zpracovaných povrchových produktů v nano-škále, které mají vlastnosti nedosažitelné jinými standardními materiálovými cestami (a povrchy). Jeden ohýbá zvukové vlny, další zase světelné, atd.

Některé meta-materiály mohou ohýbat i infračervené světlo, takže se z nich teoreticky dá vyrobit i „plášť neviditelnosti". Když světlo posvítí na něco, je buď absorbováno nebo odraženo, každopádně dojde k tomu, že si toho všimneme, meta-materiály ale mohou dávat vznikat vjemům, jaké z praxe zatím moc neznáme.

Materiál má zatím 80 x 60 centimetrů a další vrstva zajistí, že bude moci ukázat jeden z 20 tisíc základních povrchů. Vzorek bude malý, prý až 0,2 čtverečního milimetru, a bude obsahovat další tisíce mikro-struktur neviditelných lidskému oku. Uvidíme, jak zkvalitní čínskou avioniku.

Mohlo by vás zajímat

Reklama