Legendární fyzik Stephen Hawking varoval před smrtí: Lidstvo se zachrání, jen pokud do 200 let opustí Zemi

 
Dalších 6 fotografií v galerii
Musíme skutečně pro záchranu vyrazit mezi hvězdy? / Pixabay
Tak znělo varování profesora Stephena Hawkinga jen pár měsíců před tím, nežli odešel na věčnost ve věku 76 let.

Legendární fyzik byl přesvědčený, že lidstvo čeká na Zemi řada hrozeb, které mohou znamenat naprostou zkázu – šílená AI (pár, zatím napůl úsměvných, příkladů jsme tu již měli), asteroid nebo cizí rasa dobyvatel, co si nás zotročí.

To ale samozřejmě nebylo jediné téma, které by mohlo pro nás všechny znamenat konec: máme tu i aktuálně rychle se množící lidstvo a nedostatek zdrojů (hlavně voda se stává akutním problémem pro celé státy, jako třeba v Kalifornii).

Je tu i stará dobrá lidská agrese (pomáhala nám sice přežít až do dnešní doby, ale dost možná nás zabije nějaký vyšlechtěný mega-virus tvořený křížencem chřipky a Eboly), fanatici jsou stále inteligentnější, jsou tu problémy moderní civilizace (muži mají stále méně spermií) a další radovánky (lidská antikoncepce v moři způsobuje reprodukční problémy celým druhům živočichů).

Ale zpět k profesorovi: Byl přesvědčený, že pokud má mít příští generace lidstva úspěch, musí vyrazit do vesmíru, mezi hvězdy. Jedním z největších strašáků pro něj byly ale vždy změny klimatu: „Zdroje jsou čerpány znepokojujícím stylem a oplatili jsme vše naší planetě jen danajským darem změn počasí," varoval.

Zvyšující se teploty redukují polární čepičky, probíhá odlesňování, vyhlazování celých druhů zvířat, atd. Člověk umí být nemyslící ignorant. Jeden z největších mozků lidské historie pak uvedl, že jestli budeme pokračovat tímto směrem a tempem, dočkáme se na Zemi stejného pekla jako na Venuši.

Co se týče asteroidů, tak i zde měl jasno: „Nežijeme ve sci-fi, takže úder asteroidu do Země je astronomická nevyhnutelnost garantovaná pravděpodobností a fyzikou."

Velkým otazníkem zatím zůstává i umělá inteligence (AI), jejíž dopady zatím jen zběžně odhadujeme – AI učící se sama od sebe nás již překonala v řadě věcí (šachy, AI pilot vs reálný pilot), ale džin je již venku z láhve a navíc, technologii prostě nelze zakázat. Pokud by nás super-inteligentní AI chtěla oblafnout, určitě by to neměla zase až tak těžké. Člověk přemýšlí přeci jenom řádově pomaleji.

Mohlo by vás zajímat

Reklama