- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 15. března 2018
- 12:40
Vesmír je více nebezpečný, než se myslelo: Astronaut Scott Kelly se vrátil na Zemi s jinou DNA
Vědci totiž právě zjistili, že astronaut Scott Kelly má jinou DNA oproti svému bratrovi, byť byl ve vesmíru jen jeden rok.
Celá studie je přirozeně nesmírně důležitá v rámci příprav lidstva na cestu na Mars. Ta má totiž trvat tři roky a dojde k ní někdy v letech 2030 - 2040.
On to vlastně ani nebyl rok, ale přesněji jen 340 dní: po této době na Mezinárodní vesmírné stanici se Američan Scott Kelly vrátil na Zemi v březnu 2016. A NASA od té doby provedla nespočet testů, aby zjistila, jak dlouhé mise v kosmu ovlivní lidský organismus. Zde se přímo nabízelo vše otestovat, protože jeho jednovaječné dvojče zůstalo na Zemi jakožto kontrolní subjekt. Oba mají prakticky identickou DNA, což je dělalo vpravdě perfektním "materiálem" pro tento test.
Krev a další biologické vzorky byly od obou uschovány před, během i po misi. A co bylo zjištěno? Že zatímco přesně 93 % Kellyho genů se vrátilo do normálu poté, co se vrátil, pořád nikoliv zanedbatelných 7 % se nastálo změnilo (šlo mimochodem o geny, jež jsou spojeny s imunitním systémem, DNA opravami, formování kostí a cestou, jakou tkáně váží kyslík a CO2).
Prodloužily se mu i tzv. telomery (to jsou takové ty vršky na koncích chromozomů, ty chrání DNA a zkracují se s věkem) a pak se na zemi zase zkrátily. To mělo ale podle všeho souviset s jídlem a cvičením ve vesmíru. Menších změn, co se též „opravily" po jisté době na Zemi, se objevilo více (například bakterie v žaludku).
Také bylo zjištěno, že je Kelly o dobrých 5 centimetrů vyšší, což je změna, jež se projevila do třech dní po návratu. Toto souvisí s ISS mikrogravitací a prodloužilo mu to páteř, což je ovšem jen dočasný efekt proti výše uvedeným. Podle NASA šlo o projev obrany těla proti extrémním změnám podmínek a stresu, jakému je tělo ve vesmíru vystaveno prakticky neustále – a to po stránce fyzické i psychické.
Sdílení
513
Twitter
Komentáře
Email