Počet domácích elektráren roste, přebytky energie lze využít pomocí virtuálního uložiště elektřiny

Za letošní první půlrok vzniklo po celé republice skoro čtyři tisíce fotovoltaických elektráren / Pixabay
Solární energie patří mezi nevyčerpatelné energetické zdroje a zároveň její využití nemá negativní dopady na životní prostředí. Užitek ze solární energie pro domácnosti nebyl nikdy tak výrazný jako nyní v souvislosti s růstem ceny elektřiny.

Fotovoltaické panely v poslední době stále častěji objevují i na střechách rodinných domů – a nejen u novostaveb. Tento způsob výroby elektřiny je perspektivní a nabízí jednoznačné benefity.

Mezi ty nejdůležitější patří snadná a rychlá instalace, energetická soběstačnost, a především možnost využívat elektřinu zadarmo, což je i jakási pojistka před růstem její ceny, který odborníci nadále předpovídají.

Podle statistik Solární asociace vzniklo jen za letošní první půlrok po celé republice skoro čtyři tisíce fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 25 megawattů. Drtivá většina těchto projektů má výkon do 10 kilowattů, protože jde především o realizace na střechách rodinných domů.

Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci programu Nová zelená úsporám, díky němuž za uvedené období vyrostlo 3 162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16 megawattů. Domácnosti mají při budování malé fotovoltaické elektrárny na výběr, zda budou vyrobenou, ale nespotřebovanou elektřinu ukládat do baterií, nebo posílat do elektrické distribuční sítě.

Ukládání energie do baterií je náročné na prostor k jejich uložení a vyžaduje investice na pořízení baterií a následně na jejich opakovanou výměnu, protože baterie postupně degradují. Oproti tomu posílání přebytků energie do sítě nejenže nenavyšuje cenu malé elektrárny, ale navíc domácnosti vydělává peníze. Ihned po instalaci elektrárny proudí vyrobená elektřina z fotovoltaických panelů do měniče a do systému řízení spotřeby.

Ten umožňuje efektivně využít vyrobenou elektřinu v domácnosti a tu nespotřebovanou posílá automaticky do sítě. Společnost Yello nyní nabízí instalaci malé solární elektrárny na klíč a k ní službu Férová baterie, která provozovateli umožní čerpat přebytky vyrobené elektřiny kdykoliv během roku.

Dobře navržená fotovoltaická elektrárna by měla pokrýt minimálně 70 % spotřeby domácnosti. Do distribuční sítě lze totiž dodat maximálně 30 % vyrobené energie, což je dáno českou legislativou.

Férová baterie je vhodná služba, pokud domácnost uvažuje o nákupu elektrárny a zároveň už jí nezbývají finance na investici do baterií. Baterie totiž často stojí skoro stejně jako samotná elektrárna. Výhoda Férové baterie je v tom, že vytváří pomyslné virtuální uložiště elektřiny.

Zdroj: Solární asociace

Mohlo by vás zajímat

Reklama