- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 22. března 2018
- 12:35
Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit vodními hloubkovými vrty
Výzkumníci totiž našli vertikální oblak horkého vulkanického popela. A jak věří, roztahuje se sem dokonce až z Mexika. Experti naznačili, že by tento vertikální oblak mohl být zdrojem tepla, které způsobuje sílu jeho povrchové aktivity (světově známé bublající prameny namátkou).
Novinka pokračuje v sérii dalších nepříjemných záležitostí: měli jsme v oblasti již čtyři miniotřesy minulý týden. A ty celkem logicky zvýšily obavy, že super-vulkán bude co nevidět explodovat.
Magmatický vertikální oblak je neobvyklý geologický útvar, co leží na rozhraní mezi zemským jádrem a zemským pláštěm a stoupá skrze plášť až do zemské kůry. I když to byla dodnes pouze teorie, anomálie by existovat klidně mohla. A zda podobná anomálie vede až pod Yellowstonský národní park se vědci hádají již desetiletí.
Za pomoci nových zobrazovacích technologií ovšem dva výzkumníci z Texasu konečně našli důkaz. Zanalyzovali seismickou aktivitu okolo Yellowstonu z dat získaných od sítě stanic USArray a zjistili, že existuje kanál o rozměrech 72 x 55 kilometrů, kde jsou seismické vlny pomalejší.
A naznačili, že tato tenká, dlouhá, nakloněná, vrstva je plná neobvykle horkého materiálu. Gigantický vertikální oblak se táhne až z Mexika. A právě oblak je u povrchu teplejší, nežli vše ostatní okolo – má cca 600 - 800°C. Oblak je dost velký na to, aby „utáhl" veškerou aktivitu okolo a vysvětloval by i zvýšení seismické aktivity pozorované zde poslední dobou.
Yellowstone naposledy soptil před asi tak 630 000 lety a mimochodem, NASA je přesvědčena, že by šel ochladit sérií pomalých podzemních vrtů (metr za rok po dobu dalších tisíc let do hloubky 10 km a plnit vodou = vznikne superlevná energie a ještě tu máme přínos pro stabilitu oblasti).
Sdílení
60
Twitter
Komentáře
Email