NASA chce na Měsíci vybudovat čerpací stanici pro rakety směřující na Mars

Vozítko VIPER bude na Měsíci 100 dní mapovat povrch a hledat vodní zdroje / NASA
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje novou misi na Měsíc. Cílem je vybudovat na lunárním povrchu stálou základnu s posádkou astronautů. Z tohoto důvodu hodlá dopravit na Měsíc robota, který bude hledat vodní zdroje.

Vozítko nazvané Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) bude na Měsíci 100 dní mapovat povrch a hledat vodní zdroje. Mise, která se uskuteční na jižním pólu, bude na Měsíci první svého druhu.

NASA doufá, že následně na Měsíci zřídí základnu s posádkou, která bude odrazovým můstkem pro první mise na Mars. Voda je důležitá proto, že jí lze rozložit na jednotlivé složky, kyslík a vodík, a obojí lze přeměnit na palivo pro rakety.

Při misích na Mars budou rakety potřebovat velké množství paliva. Jenže s takovým obsahem by byly moc těžké. Měsíc bude sloužit jako stanice na jeho doplnění. Protože „kde je voda, tam je i palivo,“ řekl Bill Nelson, pracovník NASA.
 
VIPER údajně přistane na hornatém povrchu poblíž velkého kráteru. Tím, že se bude robot nacházet ve vysokém pohoří, usnadní se tak s ním komunikace ze Země.
 
Poblíž jižního pólu Měsíce již byla voda identifikována. NASA však přesně neví, kde se nachází a jaké je její chemické složení. Agentura to hodlá zjistit v roce 2023, kdy tam robota vyšle.
 
Zdroj: Business Insider
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama