Za pár let půjde vysílat myšlenky na delší vzdálenosti, pracují na tom vědci i Elon Musk

 
Dalších 7 fotografií v galerii
Budeme si za pár let volat pouze vysláním myšlenky? / Pixabay
Neurochirurg Dr. Eric Leuthardt je přesvědčený, že když se lidská rasa trochu „vytuní" nějakou tou menší operací mozku, bude schopna bezdrátové komunikace skrze pouhé myšlenky na delší vzdálenosti.

Aktuálně bychom ale podobné tvory označili asi za telepatické superlidi. Komunikace nebude probíhat jen ve spojení člověk – člověk, ale také stroj – člověk a člověk - stroj, což nám dává další netušené možnosti.

Mozkový chirurg Dr. Eric Leuthardt z Washingtonské univerzity je přesvědčený, že mozkové implantáty budou jednou stejně běžné jako třeba návštěva zubaře nebo tetování: „Skutečná, fluidní neurální integrace nastane dříve či později – možná za 10 let, možná za 100, ale je to jen otázkou času."

Dr. Leuthardt publikoval rovněž dvě novely a divadelní hru, které jsou zamýšleny jako příprava společnosti na podobné věci. Hlavně je třeba si prý dobře uvědomit veškerá omezení, jaká jako běžní lidé nyní máme a jak nám je technologie pomáhá denně překonávat na mnoha frontách.

Tento neurochirurg je rovněž přesvědčený, že pokud bude technika pokračovat podobným tempem, ukryjeme již brzy třeba i mobil do zrnka rýže (již tu máme nanoPC). A ten by již nebyl problém vložit, kam bychom chtěli a potřebovali – a klidně třeba do hlavy. Otázkou ale pochopitelně bude, jak se porvat s efektivním rozhraním mezi námi a strojem.

Na něčem dost podobném mimochodem pracuje i Elon Musk (širokopásmé spojení mezi mozkem a strojem má umožnit komunikaci lidí a strojů). Cílem u něj není nic menšího, nežli download i upload myšlenek skrze „neurální niť". Technologie jak z Matrixu má být časem pro všechny (ale hlavně pro lidi se zraněním hlavy), konkrétně do 4 až 8 let.

Jestli má lidstvo srovnat krok se stroji (a dnes i se stále propíranou AI), tak mu asi nic jiného nezbývá. Dobrou zprávou ale je, že SkyNet si to evidentně již rozmyslel a dal nám druhou šanci (mělo k tomu všemu dojít už před dvaceti lety).

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama