Mars je pro osídlení příliš malý, tvrdí vědci. Scházela by nám tam voda

Mars ztratil při svém vzniku více draslíku a dalších těkavých látek než Země / Pixabay
Podle vědců z Washingtonské univerzity v St. Louis je pro nás Mars příliš malý a život nám tam ztíží nedostatek vody. Nevíme, kolik jí tam bylo a stále pod povrchem je, experti však nevěří, že byl kdysi Mars zavodněný.

dle vědců existuje na skalnaté planety jakýsi práh požadavků. Měly by mít dostatečnou velikost, aby se na nich udrželo potřebné množství vody a deskovou tektoniku převyšující hmotnost samotné planety.

Vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis použili stabilní izotopy draslíku k odhadu přítomnosti, distribuce a množství těkavých prvků na Marsu. Draslík pasovali do pozice indikátoru těkavých prvků a sloučenin, jako je voda.

Tohle složení izotopů draslíku změřili u 20 dříve potvrzených marťanských meteoritů vybraných tak, aby byly pro složení rudé planety reprezentativní.
 
Z výsledků vyplynulo, že Mars ztratil při svém vzniku více draslíku a dalších těkavých látek než Země, méně než Měsíc a asteroid 4 Vesta, dvě mnohem sušší tělesa, než je Země a Mars. Můžeme tedy vidět definici korelace mezi velikostí tělesa a izotopickým složením draslíku. Znamená to, že Mars nikdy výrazně zavodněný nebyl.
 
„Je nesporné, že na Marsu byla voda. Kolik jí ale bylo, je těžké pouze s pomocí studií na dálku určit. Existují modely pro hromadný obsah vody na Marsu. V některých z nich je Mars vlhčí než Země, my ale nevěříme, že tomu tak bylo,“ vysvětluje expert z Washingtonské univerzity v St. Louis Kun Wang.
 
Zdroj: National Academy of Sciences

Mohlo by vás zajímat

Reklama