Když na Zemi kráčeli dinosauři, planeta se na své ose naklonila

K náklonu Země o 12 stupňů došlo před 84 miliony let / Pixabay
Skutečné polární bloudění (true polar wander, TPW) znamená, že se planeta nebo měsíc na své ose nakloní. Není ale jasné, jak často se naklonila Země. Nová studie uvádí, že se naše planeta naklonila před 84 miliony let v době dinosaurů.

Vědci analyzovali vápence nasbírané v Itálii, pocházející z období pozdní křídy před 100,5 až 65,5 miliony let. Hledali záznamy o posunech v magnetismu, který by TPW prozradil.

Polární putování mohou prozradit některé fosilie bakterií uvězněné ve skalách, které tvoří řetězce minerálního magnetitu. Země se skládá z tekutého vnějšího a pevného vnitřního jádra. Na jeho povrchu „plave” pevný plášť a kůra. Magnetické zemské pole je generováno vnějším jádrem a je zaznamenáváno v horninách, jako jsou ty vědci studované.

Když dojde k TPW, posunou se oba geografické póly. Z hlediska magnetického pole se nic nemění, ale posouvají se různé druhy hornin, která při této „migraci zaznamenávají různá paleomagnetická data".
 
S těmito daty pak lze odhadnout vzdálenost mezi severním a jižním geografickým pólem, což umožňuje expertům načrtnout skutečné polohy pólů.
 
Vědci zjistili, že k náklonu Země o 12 stupňů došlo před 84 miliony let, tedy v době, kdy po Zemi kráčeli dinosauři. Znamená to, že studované skály a oblast dnešní Itálie se vydala k rovníku, než se Země převrátila zpět.
 
Zdroj: Nature Communications
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama