Lidské zorničky reagují na numerické podněty, možná to souvisí s instinktem přežít

Čím více objektů v okolí, tím více se zornička zvětšuje / Pixabay
Naše zorničky mění velikost v závislosti na osvětlení okolí. Vědci však v nové studii zjistili, že reakce zorniček přímo souvisí i s numerickým vnímáním okolí. Je to instinkt pro přežití, který je propojený s naším zrakem.

Čím více objektů v okolí, tím více se zornička zvětšuje. Lépe se tak přizpůsobuje celé scenérii. Je to jednoduchý a automatický reflex. Zjistili to italští vědci z Florentské univerzity, kteří přiměli 16 dobrovolníků pozorovat obrázky s černými tečkami.

Neměli žádný úkol a neměli nad obrázky přemýšlet. Šlo pouze o přirozené reakce. Teček byl na každém obrázku stejný počet, pouze byly propojovány čárami. Díky tomu vznikla iluze menší početnosti.

Čím více čar mezi tečkami, tím se zorničky zmenšovaly a naopak. „Výsledek ukazuje, že numerické informace bytostně souvisejí s vnímáním,” tvrdí psycholožka a neurovědkyně Elisa Castaldiová z Florentské univerzity.
 
Podle expertky nezáleží, zda jste dobří v matematice. Je to přirozená reflexní schopnost, ale není jasné, odkud pochází. Zvířata mají instinkt přežít. Zrakem vnímají počet nepřátel, musejí najít potravu, vrátit se domů. Zdá se, že to mají lidé vyvinuté podobně.
 
Schopnost numerického vnímání máme hned po narození, kdy po pár hodinách vnímáme početnost. Znamená to, že oči mohou včas odhalit dyskalkulii u dětí, dysfunkci v oblasti matematického učení.
 
Zdroj: Nature Communications

Mohlo by vás zajímat

Reklama