Astronomové poprvé vypěstovali chilli papričky na palubě ISS

Pěstování plodin ve vesmíru má praktické i psychologické výhody / NASA
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vůbec poprvé snědli chilli papričky, které vypěstovali na její palubě. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) je tam nechal dopravit letos v červnu. Papričky byly součástí oblíbeného mexického jídla tacos.

Semínka papriček byly součástí experimentu NASA, v němž šlo o to zjistit, jaké plodiny lze pěstovat ve vesmíru. Na palubu ISS byly přivezeny v červnu, první zralé papričky byly sklizeny v pátek 29. října.

Astronautka NASA Megan McArthurová o tom informovala na svém Twitteru. Uvedla, že posádka použila papričky do tacos společně s hovězím masem a zeleninou přivezenou ze Země. Pokrm nazvala „nejlepším vesmírným tacos”.

Bylo to poprvé, co astronauti vypěstovali ve vesmíru chilli papričky od semínek až po plody. Astronauti je nesní všechny, některé papričky poputují na Zemi ke studiu.
 
Pěstování plodin ve vesmíru má praktické i psychologické výhody. Je snazší a levnější pěstovat plodiny přímo v kosmu, než je tam dopravovat. Kromě toho se astronauti při dlouhých letech zaměstnají, když o plodiny budou pečovat.
 
Kromě toho dlouhé mise, například na Mars, budou trvat měsíce až roky. Zásobování by bylo problematické.
 
Zdroj: Business Insider

Mohlo by vás zajímat

Reklama