Je lepší ukládat si fotografie a videa na paměťové karty, nebo raději na pevný disk?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Paměť žádného smartphonu prostě není nafukovací / Pixabay
Chytré telefony umí nejenom pořizovat fotografie, ale samozřejmě i natáčet videa, navíc často v kvalitě, na kterou jsme byli ještě nedávno zvyklí spíše u digitálních fotoaparátů a kamer.

Paměť žádného telefonu není ovšem nafukovací a zůstává pak otázka, jak nejlépe archivovat pořízený materiál? Navíc je uchovávání těchto digitálních vzpomínek přímo v telefonu dosti nebezpečné i z pohledu jejich ztráty.

Asi nejjednodušší postup je využít paměťových karet - jejich ceny jsou natolik dostupné, že se zcela samovolně nabízí možnost nechat po zaplnění paměťové karty data archivovaná na ní a pořídit si novou. Paměťová karta Micro SD o kapacitě 32 GB, kterou lze použít v mnohých smartphonech a po vložení do redukce také ve fotoaparátech, přijde dnes řádově na tři stovky korun.

Tento způsob je na první pohled nejjednodušší a umožňuje zachovávat v podstatě všechny fotografie které pořídíte bez toho, abyste museli šetřit s místem a průběžně promazávat.

Na druhou stranu, jak budete za několik let hledat některé konkrétní fotografie? Udržet v takto uložených datech systém a pořádek není jednoduché. Prohledávání mnoha paměťových karet bude za čas natolik komplikované, že se pravděpodobně fotek radši vzdáte, než abyste dohledáváním trávili mnoho hodin.

Dalším aspektem je dle uživatelských zkušeností větší pravděpodobnost ztráty paměťové karty a nižší spolehlivost zachování dat při dlouhodobém skladování.

Přehlednější archivaci fotek i videií tedy poskytuje interní pevný disk, nebo disk v operativnější externí přenosné variantě. Pevný disk nabízí kapacitu řádově vyšší než paměťová karta a v přepočtu ceny za kapacitu vychází ještě mnohem levněji.

Například pevný disk Toshiba Canvio Premium s kapacitou 2 TB (tu už jen tak snadno fotografiemi nezaplníte) vyjde na 2 899 Kč. Nicméně zálohovat na něj fotky vyžaduje o jeden či dva uživatelské kroky navíc – zkopírování obsahu a optimálně ještě promazání nepovedených a nedůležitých snímků.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama