Trik aerolinek: Víte, proč jsou sedadla ve všech letadlech modrá?

 
Další 4 fotografie v galerii
Modrá zkrátka uklidňuje, a to i v letadle / Pixabay
Vzpomínáte na svůj poslední let dopravním letadlem? Nepřekvapilo vás, že když nepočítáme značku konkrétních aerolinek na svých svršcích (mohou zde být klidně i aerolinie, jež preferují na oblečení červenou či zelenou), je tam většina dalších věcí (oblečení, sedadla, krytky časopisů, atd.), které jsou prostě domodra?

To samozřejmě není náhoda, ale aerolinie k tomu mají velmi dobrý důvod. O co jde?

Důvodem je samozřejmě lidská psychologie. Barvy přímo ovlivňují a podporují (potlačují) i lidské emoce a modrá má lehce uklidňující účinek. Sám Boeing se nechal slyšet, že používá modrou ve svých letadlech, protože modrá pomáhá lidem nejlépe odolávat strachu z létání. Jistěže, pořád je to spíše o mírném celkovém posunu, nežli o univerzální a 100% funkci – i tak občas někdo v letadle šílí, ať je barva, jaká chce. Jedna věc je ale jistá – psychologové tvrdí, že nálada v letadle by byla úplně jiná, kdyby aerolinie vůbec nebraly v potaz vliv barev na lidskou mysl.

Modrá to vše zkrátka dělá více klidnějším – funguje to stejně, jako když se podíváte na krásně modrou oblohu. To způsobuje, že mozek produkuje více dopaminu, snižuje krevní tlak a v neposlední řadě pomáhá i k lepší relaxaci a působí proti nespavosti.

Efekt to sice není moc silný a hraje proti němu řada faktorů (extrémní turbulence způsobí, že se i ateista začne modlit), ale je to jen takový malý trik (jeden z mnoha), jakými se nás aerolinie snaží uklidnit.

Aerolinie a jejich letadla ale nejsou jediným místem, kde se toho využívá. Všimněte si, že stejně tak i pořádná dávka modré barvy bývá praktický vždy k vidění v nemocnicích, školách, knihovnách, místnostech, kde se čeká atd. I když jsou podobné vlivy dost „diskutabilní" ze strany skeptiků, stejně je na většině podobných míst potřeba nějaký ten nátěr nebo koberec, tak proč by nemohl být rovnou modrý?

Mohlo by vás zajímat

Reklama