Detektor životosprávy: Ideální dietu řídí přes smartphone miniaturní senzor umístěný přímo v zubech

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Novinka pomůže lidem lépe spravovat jejich nutriční příjmy / Pixabay
Zapomeňte na spánkové trackery, produkty řady Fitbit a podobná udělátka, je tu věc, která je přebije dokonale: minisenzor z Tufts University, jenž si nosí majitel přímo v zubech, spočítá, jak moc a čeho jste daný den snědli a vypili.

Jak se sluší na moderní dobu, jde o senzor bezdrátový (USB jack z pusy by podle všeho překážel), který se připojuje bezdrátově ke smartphonu a je napevno připevněný na zubu, kde je umístěn stabilně, stejně jako třeba plomba. Detektor vepředu na sklovině ovšem umí cosi speciálního – detekuje cukry, sůl a alkohol, vše co do sebe daná osoba přes den dostala.

Sám autor Dr. Fiorenzo Omenetto z Tuft University k tomu řekl: „Spravování a interpretace dat, jež nám zařízení pošle, povede k tomu, že bude možné identifikovat jídelní vzorce, které negativně ovlivňují lidskou dietu, nemluvě o tom, že si budeme více vědomi konzumace určitých věcí."

Senzor je vyroben ze tří sendvičových vrstev a jeho centrum je bioresponzivní, když okolo projde nějaká chemikálie nebo nutrient, změní se jeho elektrické vlastnosti a po změření a srovnání s databází je jasné, o co jde. Další dvě vrstvy senzoru slouží jako antény pro odesílání naměřených dat. A aby to snad někomu nebylo málo – senzor reaguje i na okamžitou odezvu (příliš mnoho nějaké substance změní barvu – po alkoholu a soli speciálně).

Výzkumníci jsou přesvědčeni, že zařízení pomůže lidem lépe spravovat jejich nutriční příjmy, i to, jak moc jídla do sebe někdo dostává, no a za ideální situace, pomůže i zhubnout. Senzor je ale použitelný i jako běžný dentální detektor – může sbírat vzorky slin či informace o celkové tělesné únavě.

Senzor měří jen 2 x 2 milimetry a překonává tím problémy podobných modelů předchozích generací. Není ovšem jisté, kdy se podobné udělátko objeví na trhu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama