První palivové články pro unikátní vodíkový vlak dodala Toyota

Palivové moduly jsou postaveny na nejnovější technologii Gen2 / Toyota
Automobilka Toyota vyvinula a dodala prvních šest modulů palivových článků pro nový vodíkový vlak FCH2RAIL. Unikátní souprava bude kombinovat odběr elektřiny ze standardního trakčního vedení s bezemisním vodíkovým pohonem bez potřeby vnějšího zdroje.

Prototypem je elektrický osobní vlak CIVIA španělského výrobce CAF, který poskytl železniční dopravce Renfe.

Projekt začal na začátku minulého roku a Toyota je jeho součástí právě jako dodavatel vodíkové technologie. Dodané palivové moduly jsou postaveny na nejnovější technologii Gen2, která přináší vyšší výkon a vyšší hustotu energie v kompaktnějším provedení.

Konstruktéři se rozhodli pro ploché uspořádání modulů, umožňující co nejefektivnější začlenění do střešního prostoru prototypu vlaku.

Na základě dodaných modulů nyní mohou další vývojářské týmy dokončit unikátní hybridní dvourežimový systém pohonu vlaku. Po dokončení montáže zahájí konsorcium první funkční testy a zkušební provoz ke schválení na španělských a portugalských železnicích.

Cílem projektu je vyzkoušet systém hospodaření s energiemi a ověřit spolehlivost a životaschopnost řešení pro bezemisní vlaky na vodík. Financování projektu FCH2Rail zajišťuje společný podnik FCHJU (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking).

Zdroj: Toyota

Mohlo by vás zajímat

Reklama