Pozitivní zpráva: I dospělým roste stále tolik nových mozkových buněk, jako dospívajícím a dětem

 
Další 4 fotografie v galerii
Nové neurony se objevují v mozku neustále / Pixabay
Asi tu hlášku znáte sami – nové mozkové buňky se tvoří jen mládežníkům. Jak se ale dnes přesvědčíme z následujícího průzkumu, zdraví starší muži i zdravé starší ženy mohou mít stejný počet nových mozkových buněk, jako mladší lidé.

Toto téma obklopuje mnoho kontroverze – totiž okolo faktu, zda dospělým ženám a mužům mohou vůbec růst nové neurony, protože řada studií tvrdila opak („Mozek dospělého je natvrdo zadrátovaný a nevyroste ani jedna buňka!"). Tato studie, jež se ovšem před pár dny objevila v magazínu „Cell Stem Cell“, má nález zcela jiný! 

Její hlavní autorka Maura Boldrini (profesorka neurobiologie na Kolumbijské univerzitě) tvrdí, že řada seniorů je kognitivně i emocionálně více v pořádku, nežli by jeden čekal: „Zjistili jsme, že i starší lidé mají stejnou schopnost vytvářet tisíce nový neuronů v oblasti hipokampu z progenitorských buněk (progenitorská buňka je biologická buňka, která funguje stejně jako kmenová – promění se v určitý typ, ale je již více specifická nežli buňka kmenová a jen se dále změní), jako u mladých lidí.

"Též jsme zjistili, že stejné objemy u hipokampu (mozková struktura zodpovědná za emoce) napříč všemi věkovými skupinami. Je ale pořád faktem, že starší mají méně vaskularizace a patrně i menší schopnost nových neuronů vytvářet spojení."

V rámci studie bylo zkoumáno na 28 lidí (právě vždy jen hipokampus) ve věku 14-79, jež byli zdraví a náhle zemřeli. Toto je vůbec poprvé, kdy se vědci na tento problém podívali skutečně přímo na místě a bezprostředně po smrti lidí.

Velmi důležité je i to, že tito lidé nebyli nijak kognitivně postiženi, ani nebrali antidepresiva (o nichž profesorka už dříve zjistila, že mohou přímo ovlivnit produkci nových neuronů). 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama