- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 19. února 2022
- 10:27
Sluneční záření podle ekologů čistí vodu od ropných skvrn efektivněji, než se dříve myslelo
Sluneční záření hraje při čištění vody od ropných skvrn významnější roli, než se dříve myslelo, tvrdí výzkumníci.
Když sluneční záření dopadá na ropné skvrny v moři, dochází k chemickým reakcím, díky nimž se olej mění na jiné chemické sloučeniny. Některé z těchto reakcí mohou zvýšit efektivitu rozpouštění oleje ve vodě.
Existuje ale málo údajů o tom, kolik oleje se přesně rozpustí. Aby to ekologové z Oceánografického institutu Woods Hole v americkém státě Massachusetts posoudili, ozářili v laboratoři LED osvětlením, které emituje vlnové délky jako sluneční světlo, vzorky oleje uniklého do moře po havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010.
Ozářený olej následně vědci analyzovali, aby zjistili, jaké jeho množství se přeměnilo na organický uhlík, píše web Science News. Podle výsledků analýzy publikovaných v časopise Science Advances tento proces ovlivňuje tloušťka vrstvy oleje a vlnová délka světla.
Delší vlnové délky směrem k červenému konci spektra degradovaly méně oleje. Podle ekologů to může být tím, že tyto vlnové délky snáze rozptyluje voda než v případě kratších vlnových délek.
Jak dlouho byl olej vystaven záření údajně nebylo podstatné. Přestože odborníci netestovali vliv sezónnosti a rozdíly v zeměpisných šířkách, podle počítačových simulací založených na laboratorních datech záleží i na těchto faktorech.
Na základě těchto simulací experti odhadují, že sluneční záření mohlo eliminovat 3 až 17 procent povrchové ropy na hladině moře pocházející z úniku Deepwater Horizon. Jaké mohou mít dopady na mořské ekosystémy sloučeniny vznikající rozpouštěním oleje není známo, upozorňují vědci. Tento proces je ale podle nich efektivnější, než si mysleli.
Zdroj: Science News, Science Advances
Sdílení
4
Twitter
Komentáře
Email