Výroba automobilů v Česku v lednu meziročně výrazně poklesla

V lednu letošního roku bylo v ČR vyrobeno 92 657 osobních vozidel / Pixabay
Nedostatek polovodičových čipů i v roce 2022 dusí automobilový průmysl. Celkově bylo v lednu vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tj. meziročně o 11,4 procenta méně. Jedná se o nejhorší lednový výsledek od roku 2010.

Téměř každé desáté auto vyrobené v ČR bylo elektrické. Produkce autobusů a motocyklů meziročně vzrostla.

„Za dalším lednovým meziročním poklesem výroby automobilů stojí hned několik faktorů. V úvodu loňského roku se autoprůmysl ještě nepotýkal s výpadky v dodávkách čipů tak silně, jako jsme to zažili v posledním půlroce. Svou roli ale hraje i obměna výrobkového portfolia kolínské Toyoty, která se připravuje na spuštění výroby nového modelu Aygo X,“ komentuje aktuální výsledky Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

„Ačkoliv je lednová produkce rekordně nízká, věřím, že v průběhu letošního roku se situace bude pomalu stabilizovat a v celoročních číslech se odrazíme ode dna. V tuto chvíli však situace v dodavatelských řetězcích zůstává napjatá. Zvládnout výpadky pracovníků a dodávek dílů či dramatický nárůst cen surovin a energií nadále vyžaduje extrémní úsilí,“ dodává Zdeněk Petzl. 

Osobní automobily

V lednu letošního roku bylo vyrobeno 92 657 osobních vozidel, tedy o 11 919 automobilů méně než v minulém roce (- 11,4 %). Vozidel s externím dobíjením bylo vyrobeno 8 473 ks, elektrické vozy tak tvořily 9,1 % celkové produkce.

Z trojice automobilek se stejně jako v závěru loňského roku dařilo čipové krizi úspěšně vzdorovat automobilce Hyundai. Ta ve svém závodu v Nošovicích meziročně navýšila výrobu o 3 151 vozidel na celkových 21 601 automobilů (+ 17,1 %). Více než pětinu produkce automobilky tvořily elektrické modely, když Hyundai vyrobil 2 238 čistě elektrických vozidel (BEV) a 2 372 automobilů s plug-in hybridním pohonem (PHEV).

Automobilka ŠKODA AUTO ve svých tuzemských závodech vyrobila 62 352 automobilů, tj. meziročně o 13,1 % méně. Elektromobilů a plug-in hybridů bylo vyrobeno 3 863 ks, tj. podíl 6,2 %.

Produkce v kolínském závodě automobilky Toyota se meziročně snížila o 5 706 automobilů (- 39,6 %). Za poklesem stojí především změna výrobního plánu, který je po ukončení partnerské výroby s automobilkami Citroën a Peugeot postaven na výrobě modelu Yaris a přípravě nového modelu Aygo X, jehož výroba by měla být spuštěna začátkem jara.

Autobusy

Zakázková výroba autobusů vykázala v prvním měsíci roku výrazný růst o 21,2 %. Celkově bylo v Česku vyrobeno 360 autobusů. V závodu IVECO ve Vysokém Mýtě bylo vyrobeno 330 autobusů, tj. o 87 ks více než v minulém roce (+ 35,8 %). Produkce SOR Libchavy meziročně poklesla na celkových 28 autobusů (- 46,2 %). Výrobci ŠKODA Electric a KHMC vykázali výrobu po jednom kusu.

Motocykly

Také produkce motocyklů v lednu meziročně výrazně narostla. JAWA Moto v lednu vyrobila 266 motocyklů, tj. meziročně o 190 ks více (+ 250,0 %).

Zdroj: AutoSAP

Mohlo by vás zajímat

Reklama