- Marek Kuřina
- Věda a vesmír
- 19. dubna 2018
- 06:55
Nemoc 21. století: Jak se zbavit všudypřítomného stresu z moderních technologií?
Příčinou technostresu je příliš časté užívání technologií a zejména připojení k internetu, ze kterého časem nabydete nutkavého pocitu, že potřebujete být stále na příjmu. Je to v podstatě propojeno s jistou závislostí. Takto vystresovaný člověk pak žije v podvědomém nebo i vědomém strachu, co by se mohlo stát, kdyby mu unikla důležitá zpráva nebo email, jde zkrátka o neustálý tlak.
Technostres se pochopitelně objevuje nejčastěji u osob, které pracují s počítačem a tráví u něj celé dny, ale může jím trpět v podstatě kdokoliv. Projevuje se úzkostí či depresemi, které přicházejí zejména při kontaktu s technologiemi.
Lidé trpící technostresem cítí nadměrnou únavu, nedokáží se soustředit a pouhé zapnutí počítače po příchodu do práce v nich vyvolá pocit vyčerpání. K tomu se většinou přidávají bolesti hlavy, nespavost nebo poruchy paměti.
A jak se tedy takovému stresu vyhnout? Základem je striktně oddělovat čas trávený u počítače, či telefonu a čas, kdy s technologiemi nepřicházíte do styku vůbec. Ideální je začít třeba tím, že u sebe nebudete mít telefon a počítač v místnosti, kde spíte. Skvělým náběhem k technostresu je spát s telefonem na nočním stolku a ihned po probuzení kontrolovat, co je nového na sociálních sítích.
Dále velmi pomáhá pravidelný pobyt v přírodě, o víkendu zapomenout na práci, všechnu elektroniku nechat doma a vyrazit někam na túru, za sportem, každý podle svého gusta.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email