Dilema v NASA: Neměla by být prvním astronautem vyslaným k Marsu raději žena?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Zvládne to ve vesmíru žena, stejně jako muž? / Pixabay
Vypadá to, že v NASA se nám ženy na důležitých postech začínají velmi pěkně emancipovat. První osoba, jež by měla položit svoji nohu na Mars, by neměl být další muž, ale žena, naznačila trenérka astronautů v NASA.

I když zde již bylo několik pozemských astronautů ženského pohlaví, jen muži se procházeli po Měsíci. Jestliže nahlédneme do historie NASA a jejích vesmírných letů, tak zjistíme, že první ženská astronautka byla „zformována" už někdy před čtyřiceti lety, i tak je to ale stále prakticky dodnes dost mužsky orientovaná oblast.

Allison McIntyre, senior NASA Engineer v Johnson Space Center v Houstonu, zdůraznila, že po Měsíci již chodilo tucet mužských nohou, ale ani jedna ženská: „Mám ženskou ředitelku, dřívější byla taky, máme ženské astronauty, ale žena na Měsíci ještě opravdu nikdy nebyla," prohlásila do rádia BBC Radio 5 Live.

První astronaut na Marsu by měla být žena zkrátka proto, že jsou sice také posílány do vesmíru, ale je to pořád na orbitě dost mužský piknik. I další ženské zaměstnankyně z NASA dosti často souhlasí s tímto názorem. Emily Nelson (NASA Flight Director) zase k věci prohlásila: „Je to jen otázkou času, nežli ženy dosáhnou Marsu."

V rámci tréninku se toho potenciální astronauti a astronautky učí mnoho. A také se musí automaticky a svižně vypořádat s rychle klesajícím a velmi nízkým tlakem, nebezpečím požáru nebo rozlití toxických látek.

Před tím vším ale ještě pořád zbývá spousta práce. Uvažme, že když přistávali astronauti na Měsíci, což je poměrně blízko od Země, neměli moc času na vlastní trávení delšího času při letu, byla to jen rychlá návštěva a sesbírání vzorků.

Bude proto potřeba vytvořit opět o něco více robustní technologii podporující životní funkce – jestliže máme na Marsu chvíli zůstat, je to nevyhnutelné. Před tím ale ještě nezbude, nežli vše pořádně promyslet po vědecké a technické stránce. Je ale faktem, že Měsíc tvoří ideální místo, kde lze věci týkající se letu na Mars vyzkoušet pořádně v akci.

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat

Reklama