Stometrový asteroid, dost velký na zničení města, těsně minul Zemi: Vědci o něm věděli jen pár hodin předem

 
Další 4 fotografie v galerii
Nejblíže Zemi byl asteroid v neděli ráno / Pixabay
Asteroid letící rychlostí přibližně 106 tisíc kilometrů za hodinu prosvištěl jen malý kousek od Země (pouhých 192 tisíc kilometrů) a to jen několik hodin poté, nežli si jej na Zemi vůbec někdo všiml.

Asteroid byl pojmenován 2018 GE3 a vůbec poprvé byl pozorován z oblasti Arizony (Catalina Sky Survey).

Tento asteroid, střední velikosti, měl dost potenciálu k tomu, aby způsobil v případě pádu na nějaké "nepříjemné místo" (například centrum města) destrukci a škody minimálně regionálního významu. Nejblíže Zemi byl přesně ve 2:41 ráno EST času v neděli.

Připomínáme pro zajímavost (a srovnání), že je to zhruba polovička vzdálenosti, nežli jak daleko je od nás standardně Měsíc. Jak potvrdila NASA, Měsíci byl daný asteroid nejblíže přesně v 5:59 EST času.

A jaké měl asteroid 2018 GE3 rozměry? Jeho odhadovaný průměr měl kolísat mezi 47,85 metry a 110,03 metry. Kdyby se dostal až do naší zemské atmosféry, je takřka jisté, že by se část z něj odpařila třením o molekuly vzduchu.

Kdyby se náhodou podobný krasavec přece jen jednoho dne dostal až na Zemi se zřetelným úmyslem sebou někde "fláknout", hodně by záleželo na každičkém drobném faktoru: jeho úhlu, rychlosti, složení, místě dopadu atd.

I když to tak možná nevypadá, není to nic tak vzácného – asteroidy se zcela běžně objevují v zemské atmosféře bez toho, aniž by si toho někdo všiml. Ale abychom jej srovnali s něčím, co všichni znají: "2018 GE3" je dost podobný asteroidu, jenž v roce 2013 spadl na Rusko a nějakých 1500 lidí tehdy potřebovalo lékařské ošetření.

Země není v bezprostředním nebezpečí, ale podobné věci se budou opakovat tím častěji, čím menší asteroidy to budou. Jen mezi lety 2000 a 2014 nastalo na 26 dopadů na úrovni síly atomové bomby.

Mohlo by vás zajímat

Reklama