- Marek Kuřina
- Věda a vesmír
- 20. dubna 2018
- 06:30
Už nemusíte nikam cestovat: Prohlédněte si nejznámější světové památky ve 3D v klidu domova
Již ve středu 18. dubna zpřístupnil Google ve spolupráci s neziskovou organizací CyArk, která se specializuje na digitální uchovávání památek, online archiv významných míst z celého světa.
Projekt “Open Heritage” představuje výběr z největšího archivu 3D dat mapujících světové monumenty. Online je zatím přístupných 25 míst světového kulturního dědictví z 18 zemí – například palác Al Azem z válkou zmítaného Damašku v Sýrii, starobylé mayské metropole Chichen Itza v Mexiku, Brandenburská brána v Berlíně nebo Waitangi na Novém Zélandě.
V rámci projektu Open Heritage vědci využili nejmodernější technologie, jako je laserové scanování a mapování pomocí dronů, k sesbírání terabytů 3D dat z památek, které jsou ohrožené přírodními katastrofami, rozšiřováním městské zástavby, turistickým ruchem či válkami.
A jak to všechno začalo? Před 17 lety Ben Kacyra sledoval v televizi, jak hnutí Taliban ničilo 1 500 let staré buddhistické sochy v afghánském Bámijánu, a proto se rozhodl, že s tím musí něco udělat. V té chvíli si uvědomil, že první trojrozměrný laserový skenovací systém na světě, na jehož vývoji se podílel, by mohl pomoci uchovat památky ohrožené přírodními katastrofami, válkami nebo turismem.
Založil proto CyArk, neziskovou organizaci, která vytvořila největší a nejdetailnější 3D digitální archiv ohrožených divů světa - trvalý odkaz památek, kterým hrozí zánik. Nyní se Google Arts & Culture spojil s organizací CyArk, takže máte k dispozici virutální přístup k jednotlivým divům světa a můžete sdílet jejich příběhy.
3D data sebíraná organizací CyArk jsou veřejně přístupná pro vědecké, vzdělávací, ale i umělecké účely. Google je navíc použil pro vytvoření dvanácti propracovaných 3D modelů, které je možné prozkoumat z každého úhlu pomocí nástroje Poly a vytisknout je na 3D tiskárně.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email