Nejvýkonnější evropský superpočítač LUMI s českou stopou mají ve Finsku

LUMI nabízí evropským výzkumníkům nástroj pro pochopení složitých jevů, jako je například změna klimatu / IT4Innovations
Superpočítač LUMI je prvním superpočítačem společného evropského podniku EuroHPC s pre-exascale výkonem a nyní je rovněž nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě.

Jeho slavnostní inaugurace proběhla v pondělí 13. června 2022 ve finském Kajaani. LUMI nabízí dle webu IT4Innovations evropským výzkumníkům prvotřídní nástroj pro pochopení složitých jevů, jako je například změna klimatu či aplikace umělé inteligence, a zároveň slouží jako platforma pro mezinárodní spolupráci pro výzkum.

Na jeho budování a provozování se podílí i IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Čeští vědci a vědkyně tak mají přístup k tomuto jedinečnému superpočítači prostřednictvím služeb výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ, jejíž je IT4Innovations součástí.

Superpočítač LUMI vlastní společný evropský podnik EuroHPC a provozuje jej konsorcium deseti zemí s dlouholetou tradicí a znalostmi v oblasti vědeckých výpočtů. O přístup ke zdrojům LUMI mohou žádat výzkumní pracovníci z celé Evropy, včetně České republiky díky zapojení národního superpočítačového centra IT4Innovations, které sídlí v Ostravě. Superpočítač LUMI je umístěn ve finském Kajaani, v jednom z nejekologičtějších datových center na světě, které provozuje CSC – IT Center for Science Ltd.

„Dnešní den představuje významný krok pro digitální a zelenou transformaci Evropy. LUMI je nyní nejrychlejším a energeticky nejúspornějším superpočítačem v Evropě a jedním z nejvýkonnějších na světě. Díky své obrovské výpočetní kapacitě umožní LUMI mnohem rychlejší vědecký průlom například v medicíně a výzkumu klimatu. Mohlo by se to týkat vývoje vakcín, diagnostiky rakoviny nebo zmírňování dopadů klimatických změn. Je to skvělý příklad obrovského potenciálu umělé inteligence pro zlepšení našich životů,“ sdělila Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise.

„Společenské výzvy, pro které využíváme superpočítače, existují v celosvětovém měřítku. Rozsah těchto výzev a práce potřebná k jejich řešení a přeměně v inovační příležitosti vyžaduje rozsáhlou spolupráci napříč mnoha obory akademické sféry a nespočet výzkumných týmů. Proto dává naprostý smysl, že jedna z největších a nejdůležitějších výzkumných infrastruktur je založena na rozsáhlé spolupráci. V tomto ohledu je spolupráce v rámci konsorcia LUMI průkopnickou snahou o posílení evropské konkurenceschopnosti a digitální suverenity a zároveň o podporu globální výzkumné spolupráce,“ říká Anders Dam Jensen, výkonný ředitel společného podniku EuroHPC.

„Je skvělé, že se povedlo to, co jsme si spolu s dalšími členy konsorcia před 4 roky předsevzali a to vybudovat nejvýkonnější evropský superpočítač, který bude konkurovat světové špičce. LUMI je moderní nástroj, který přinášíme rovněž všem uživatelům z řad vědeckých komunit v České republice. Naše zapojení v konsorciu LUMI ale není jen o přístupu k jeho výpočetním zdrojům. Od počátku se aktivně podílíme na realizaci tohoto projektu jako součást jeho řídící struktury, poskytujeme odbornou podporu uživatelům v rámci tzv. LUST (LUMI user support team), vyvíjíme softwarové nástroje jako je HyperQueue, které umožňují uživatelům efektivně využívat dostupné výpočetní zdroje superpočítače. Jsem velmi rád, že se můžeme aktivně podílet na tomto historickém milníku evropského supercomputingu,“ doplňuje Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations národního superpočítačového centra.

Zdroj: IT4Innovations, EuroHPC

Mohlo by vás zajímat

Reklama