Za pár hodin nastane úhlově největší úplněk v letošním roce

„Superúplněk“ vychází za hradem Kunětická hora na Pardubicku / Petr Horálek
Již dnes, 13. července 2022 ve 20:37 SELČ, nastane úhlově největší úplněk v roce. Podle foklóru amerických farmářů se tomuto úplňku přezdívá také „bouřkový“ nebo „jelení“.

Měsíc bude podle odborníků z FÚ SU v Opavě vizuálně nejzajímavější při svém východu (anebo před západem zítra časně ráno).

Měsíc je dnes v úplňku ve 20:37 SELČ (geocentrického času) a o zhruba 9,5 hodiny dříve, v 11:05 SELČ nejblíže k Zemi na své eliptické dráze (na vzdálenost 357 263 km). To činí dnešní úplněk úhlově největším v roce, bude téměř o 15 procent úhlově větší než ten nejmenší (naposledy v loni 31. října) a zhruba o 30 procent jasnější.

Měsíc vyjde v Česku až po čase úplňku i po čase přízemí (které nastane už za několik hodin), v Praze nastane východ úplňku ve 21:36 SELČ (tedy téměř hodinu po úplňku), v rámci Česko-Slovenska je na tom nejlépe východní Slovensko, kde Měsíc vyjde o téměř 40 minut dříve (v Humenném ve 20:58, tedy 21 minut po úplňku).

Pojem „superúplněk“ je ovšem dosti zavádějící. Poprvé toto označení použil astrolog (ano, astrolog, tedy pavědec!) Richard Nolle v roce 1979. Superměsíc „definoval“ jako nov nebo úplněk, který nastává ve vzdálenosti menší nebo rovnající se 90 % jeho nejmenší vzdálenosti od Země na dané oběžné dráze. Proč si však zvolil zrovna 90 procent, nikdo netuší.

Rozdíl úhlové vzdálenosti Měsíce v přízemí a odzemí je přitom vizuálně tak nepatrný, že by se mohl rovnat tloušťce zápalky ve vzdálenosti 1 metru od oka. Že je Měsíc opravdu velký, se nám může ale zdát při jeho východu nebo západu nízko nad obzorem, neboť náš mozek jej automaticky porovnává s objekty na obzoru. Díky této iluzi se nám se vzdálenými objekty na horizontu zdá někdy opravdu „obří“. Jde ale jen o smyslovou iluzi, které ovšem využivají četně fotografové (viz snímek s Kunětickou horou).

Další výrazný úplněk v přízemí nastane příští rok, 31. srpna 2023 (Měsíc se o zhruba 9 hodin dříve, v 17:52 SELČ přiblíží k Zemi na vzdálenost 357 181 km, tedy ještě blíže než letos).

Zdroj: Fyzikální ústav SU v Opavě, Astrofyzikální proGResy

Mohlo by vás zajímat

Reklama