Vesmír je překvapivě jednoduchý, hladký a konečný, tvrdí ve své poslední teorii Stephen Hawking

 
Další 4 fotografie v galerii
Nový model si bere na mušku dokonce i starší teorie samotného Hawkinga / Pixabay
Poslední dokument, jenž kdy napsal největší teoretický fyzik naší doby, Stephen Hawking, byl právě vydán. Geniální autor v něm odhaluje unikátní, zcela novou, perspektivu na tzv. „multiversum" (neboli mnohovesmír) a i na náš lokální kousek vesmíru.

Text má potenciál na to, obrátit naruby vše, co si myslíme, že víme o událostech před i po Big Bangu (Velkém třesku). Teorie si vypůjčuje pár konceptů z teorie strun (v kostce řečeno jde o koncept, že je náš vesmír vlastně jakýsi hologram).

Jak Stephen Hawking, tak i jeho spoluautor Thomas Hertog, tvrdí, že náš vesmír a další menší „kapesní" vesmíry okolo nejsou nekonečné fraktálové struktury, jak někteří předpověděli. 

Big Bang je vědecká obecně přijímaná kosmologická teorie, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru.

Namísto výše řečeného Hawking tvrdí, že je vesmír „docela hladký, nepřerušovaný a cele konečný," čímž nastavuje nové hranice pro kosmologickou historii, jež umožní tuto teorii otestovat.

Nový model si bere na mušku dokonce i starší teorie samotného Hawkinga. A pokud se mu podaří popsat vesmír tam, kde se podle Einsteinovy teorie prostě nedá, bude to zkrátka úžasné.

Pár měsíců před smrtí Hawking řekl: „Obvyklá teorie neustálé inflace předpovídá, že je náš vesmír globálně jako nekonečný fraktál s mozaikami různých kapesních pod-vesmírů oddělených stále se zvětšujícím oceánem. Když se pak podíváme na lokální zákony fyziky a chemie, tyto se mohou i značně lišit napříč celým multiversem, aby nakonec společně zformovaly multiversum. Ale já nikdy nebyl fanda multiverza, jestliže je totiž počet vesmírů zde velký či nekonečný, teorii nelze otestovat."

A právě v této teorii oba vědci prohlašují, že věčná inflace je špatná. Nový model vše ale lépe pojal a obsah vesmírů je zde konečný, stejně jako jejich rozsah. Uvidíme, zda to překlene oblast mezi klasickou a kvantovou fyzikou, klasický Einstein věčnou inflaci prostě asi neustojí.

Mohlo by vás zajímat

Reklama