Osobní doprava budoucnosti: Již za pár let si budete moci mávnout na ulici na létající taxi

 
Další 2 fotografie v galerii
Létající taxi bude přepravovat až 4 cestující rychlostí téměř 120 km/h / Airbus
To není scéna z nějakého sci-fi filmu, ale bude to běžný obrázek z většího evropského velkoměsta: CityAirbus by se měl již za několik let prohánět nad přeplněnými ulicemi a rychle a spolehlivě přepravovat pasažéry.

CityAirbus, který již dva roky vyvíjejí společnosti Siemens a Airbus, je konstruován tak, aby dokázal najednou pojmout až čtyři cestující.

V první fázi provozu bude létat s pilotem na palubě, později by měl přejít do plně autonomního režimu. Jeho hlavní předností by měla být rychlost, poněvadž dokáže zrychlit až na 120 km/h a nezpomalí ho žádná dopravní zácpa ani uzavírky, ke kterým ve velkých městech běžně dochází. Velkou devizou budou i nízké provozní náklady a především pak bezemisní provoz.

CityAirbus představuje koncept elektrické bateriové multikoptéry. Model je vybaven osmi elektromotory s maximálním výkonem 200 kW, které byly speciálně navrženy pro tuto konkrétní aplikaci. Vyznačují se rekordní hustotou točivého momentu 30 Nm/kg, což prakticky znamená, že se dosahuje nominálního točivého momentu okolo 1 500 Nm s hmotností menší než 50 kilogramů.

Realizace myšlenky přemístit městskou dopravu do „třetí dimenze“, tedy do vzduchu, může pomoct obzvláště velkým městům. Kromě úlevy enormně přetížené městské dopravě pomůže i snížení hladiny hluku a emisí škodlivin. Díky inovativní konfiguraci čtyř vrtulových pohonů je celý systém navíc i velmi bezpečný.

Kvůli specifickým podmínkám, které panují ve městech, musí být toto létající taxi schopné vzlétnout i přistát svisle a manévrovat ve všech směrech. Poněvadž ale nemá žádné křídla pro klouzavý let, zdvih musí generovat samotný hnací systém. Elektromotory s vysokým točivým momentem jsou proto ideálním řešením.

 

 

Mohlo by vás zajímat

Reklama