Nová aplikace o počasí: Chcete vědět, jak bude, nebo jaká je aktivita klíšťat právě u vás?

 
Další 4 fotografie v galerii
Předpovědi jsou v aplikaci vytvořeny na základě modelu Aladin / Pixabay
Český hydrometereologický ústav připravil dvě zajímavé a hlavně praktické aplikace o počasí, od minulého týdne si je můžete zdarma stáhnout pro Android mobilní zařízení v Google Play Store. Verze pro iOS bude k dispozici v nejbližší době.

Nová aplikace "ČHMÚ" obsahuje předpověď počasí pro Českou republiku na nejbližší dny s plošným rozlišením jeden kilometr, předpověď srážek, výstrahy na nebezpečné jevy a během sezóny také předpověď aktivity klíšťat. Předpověď počasí lze zobrazit pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality.

Předpověď počasí je přebírána z několika zdrojů: modelu Aladin, krátkodobých předpovědí, textových předpovědí korigovaných meteorologem a z radarových údajů. Výstrahy před nebezpečnými jevy zobrazují přehled výstrah před meteorologickými a povodňovými jevy, požáry a znečištěním ovzduší.

Zajímavá je rubrika "Aktivita klíšťat", jež udává riziko přisátí klíštěte na člověka. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko přisátí klíštěte na člověka. Stupnice aktivity klíšťat je rozdělena do deseti stupňů. Předpověď je vydávána pouze od dubna do října, vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Většinu lidí ale asi bude zajímat hlavně počasí. U aktuální předpovědi najdete predikci teplot po hodinách na následujících 24 hodin pro vybranou lokalitu. U předpovědi pro celý den je k dispozici maximální denní a minimální noční teplota, ikony oblačnosti pro den a pro noc, dvanáctihodinové srážky za den nebo za noc, maximální rychlost větru za 24 hodin a jeho směr v hodině s maximální rychlostí větru.

U dlouhodobější předpovědi (např. na 6 dní) jsou předpovědi na první dva dny vytvořeny na základě modelu Aladin a platí pro vybranou lokalitu. Zobrazují ikonu oblačnosti za den a za noc, nejvyšší denní a nejnižší noční teplotu, množství srážek za 24 hodin, maximální rychlost větru za 24 hodin a jeho směr v hodině s maximální rychlostí větru. Na další čtyři dny je zobrazena pouze ikona oblačnosti a maximální denní teplota.

Pokud se chcete dozvědět o počasí ještě více informací, stáhněte si aplikaci "ČHMÚ+", v níž najdete navíc třeba aktuální informace o počasí z jednotlivých stanic, nebo zprávy o stavu vody a kvality ovzduší z celé České republiky.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama