Na daleké lety do vesmíru promění vědci vybraný asteroid v generační kosmickou loď

 
Další 4 fotografie v galerii
Budou asteroidy fungovat jako přestupní stanice na cestách do hlubin vesmíru? / Nils Faber & Angelo Vermeulen
S ohledem na naši nikdy neuhasitelnou touhu po výzkumu a poznání je nevyhnutelné, že se celá lidská rasa jednoho dne zákonitě nevyhne cestování za hranice zatím známého solárního systému.

TO je názor Dr. Angela Vermeulena, který založil tým „TU Delft Starship Team" (DSTART). To je v kostce řečeno něco jako nejlepší tým studentů a výzkumníků bádajících na tomto speciálním konceptu „chytré" lodi.

DSTART ale nepracuje na „železe", ani nevyvíjí žádnou kosmickou loď. Dr. Angelo Vermeulen není spojený s žádnou konkrétní lodí a zabývá se zkoumáním a ověřováním koncepčních vizí pro velmi dlouhé vesmírné cesty, což i sám dále komentuje: „Náš výzkum spojuje záležitosti biologické, technologické a sociální a je i o vesmírných lodích, jež se ještě během daleké cesty budou vyvíjet."

Právě multiodvětvový přístup je ovšem to, co dělá tanto projekt tak unikátní. Spojuje totiž jak tradiční disciplíny (chemie, astrofyzika, atd.), tak i třeba počítačové simulace a umění. Jde o to, že vytvoření tzv. „kreativního chaosu" jednak boří zdi předsudků a lidských negativ, ale navíc tlačí na vědce vymýšlet skutečně originální řešení.

Všem jde o společný cíl – návrh imaginárního prototypu lodi. Všichni lidi z projektu si dokonce sami vyzkoušejí stísněnost malé lodi po několik dní. Jde vlastně o jakýsi technologický, ekologický a sociální experiment, v jehož průběhu se provádí řada rozhodnutí a řeší se krize a problémy.

Cestování v lodi kamkoliv bude trvat desítky let, možná i století, takže je zřejmé, že tato loď se bude muset rovněž průběžně vyvíjet – zcela totiž bude chybět možnost návratu na Zem, jako u misí na Měsíc. Loď bude standardně uzavřený fungující ekosystém (již na tomto projektu mimochodem pilně pracuje i ESA v rámci projektu MELiSSA), ale nic jí nebude bránit ani v tom, pořídit si z nějakého asteroidu, co bude právě potřeba (voda, CO2 pro rostliny, kyslík, atd.). Jednou z možností je dokonce využít vhodný asteroid k dalšímu pokračování letu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama