Astronomové objevili planetku plnou uhlíku, jež potvrzuje bouřlivé mládí naší Sluneční soustavy

 
Další 3 fotografie v galerii
Pozorované těleso má průměr přes 300 kilometrů / ESO
Počáteční fáze vývoje Sluneční soustavy bylo velmi bouřlivým obdobím. To potvrdilo pozorování neobvyklého tělesa Kuiperova pásu, jež je značně bohaté na uhlík.

Současné teoretické modely počáteční fáze vývoje Sluneční soustavy ukazují, že obří plynné planety krátce po svém vzniku začaly putovat celou soustavou a přitom vypuzovaly malá kamenná tělesa z vnitřních oblastí na protáhlé oběžné dráhy daleko od Slunce.

Konkrétně tyto modely předpovídají, že současný Kuiperův pás – chladná oblast Sluneční soustavy za drahou planety Neptun – by měl obsahovat malý počet na uhlík bohatých planetek pocházejících z vnitřní Sluneční soustavy.

Malému týmu astronomů pod vedením Toma Seculla (Queen’s University Belfast) se na základě pečlivých pozorování získaných pomocí řady přístrojů pracujících s dalekohledem ESO/VLT (Very Large Telescope) podařilo změřit složení neobvyklého tělesa Kuiperova pásu 2004 EW95.

Zjistili, že se jedná o planetku typu C, a to by znamenalo, že původně vznikla ve vnitřní části Sluneční soustavy a na svou současnou dráhu se přesunula až později.

I když toto pozorované těleso má nejspíše průměr přes 300 kilometrů, nachází se v současnosti asi 4 miliardy kilometrů od nás. Posbírat dostatečné množství světla odraženého od jeho tmavého povrchu bylo proto pro astronomy velmi náročné.

Mohlo by vás zajímat

Reklama