- Lukáš Bauer
- Mobily
- 05. prosince 2022
- 08:32
Sítě 5.5G mohou podle odborníků přijít už v roce 2024
Sítě 5.5G budou mít velký význam pro průmysl, kde další rozvoj digitalizace potáhne zejména rozmach internetu věcí. Zlepšení komunikačních sítí povede také k dalšímu vývoji metaverza.
Současné pokrytí 5G signálem dosahuje celosvětově dle webu Huawei 29 %. V Česku tempo pokrývání postupně zrychluje a každý operátor hlásí dostupné 5G pro vyšší desítky procent populace. Zatímco se pracuje na zavedení sítí páté generace, v úvahách technologických lídrů už se posuzují sítě 5.5G.
Nové generace mobilních komunikačních sítí totiž vznikají zhruba každých deset let a modernizace stávajících generací, jako jsou 2.5G, 3.5G a 4.5G, se uvolňují zhruba pět let po uvedení standardu. Tyto vylepšené verze přicházejí s mnohem vyšším výkonem a efektivitou správy sítě, zároveň také s nižší spotřebou energie. A generace 5.5G není výjimkou.
Technologie 5.5G je výsledkem přirozeného vývoje mobilních komunikací. Podle slov Walida Mathlouthi, vedoucího divize Future Networks & Spectrum Management Mezinárodní telekomunikační unie, nabídne 5.5G výrazné zlepšení rychlosti uplinku i downlinku, pokrytí a latence – tedy tří hlavních ukazatelů pro měření kvality mobilních sítí. Upozornil také na problém přidělování spektra při přechodu od 5G k 5.5G. Tím je v celém sektoru ICT přidělování spektra s velmi vysokou šířkou pásma a jeho využívání pouze pro uplink.
Tento názor sdílí i John Gao, manažer společnosti Huawei zodpovědný za rozvoj 5.5G, který se domnívá, že bezdrátové technologie se budou muset vyvíjet i nad rámec 5G, aby vyhověly potřebám budování inteligentní společnosti v příštích pěti až deseti letech.
Generace 5.5G se stane páteří digitální ekonomiky díky čtyřem stěžejním schopnostem: 10 Gb/s downlink, 1 Gb/s uplink, pokoření hranice 100 miliard připojení a nativní inteligence. Downlink o rychlosti 10 Gb/s a latence na úrovni milisekund překlenou propast mezi reálným a virtuálním světem a usnadní rozsáhlý rozvoj MR, XR a metaverza. Kromě toho pasivní technologie 5.5G IoT povede k rozvoji mobilních IoT zařízení a otevře cestu k překonání 100 miliard připojení.
HCS (Harmonized Communication and Sensing) překročí stávající hranice konektivity a umožní inovace v širším spektru aplikačních scénářů. „Shrneme-li to, 5.5G poskytuje plošné vylepšení 5G, například desetinásobné zvýšení rychlosti sítě, nová připojení IoT a vyšší schopnosti snímání,“ řekl John Gao.
Zdroj: Global Mobile Broadband Forum, Huawei
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email