Nový software dokáže z jakékoliv fotky určit, kde přesně na světě byl snímek pořízen

 
Další 3 fotografie v galerii
Geo-lokalizaci fotek můžete využít i například při úpravě snímků / Pixabay
V každé digitální fotce je zakódována přibližná GSM souřadnice polohy, odkud byla fotka pořízena. Tuto polohu umí odborníci z Fakulty informačních technologií VUT upřesnit a najít tak přesnou orientaci kamery či fotoaparátu.

Pomáhají jim v tom digitální modely krajiny, ze kterých lze získat výšková data o terénu. Tyto 3D modely jsou volně k dispozici pro celou planetu. Snadno tak lze zjistit, kde je například les, hora nebo ledovec.

Pomocí siluet pak specialisté zarovnají fotku s 3D modelem terénu, a tak lze určit přesnou polohu i orientaci fotoaparátu či kamery v době pořízení snímku.

Výzkumná skupina "CPhoto@FIT" tak dokáže z fotky určit přesnou pozici a orientaci fotoaparátu či kamery. Geo-lokalizace může pomoci například při pátracích akcích po pohřešovaných osobách nebo při prezentaci a editaci již pořízených snímků z dovolené.

Geo-lokalizaci fotek či videí můžete využít i například při úpravě snímků z dovolené. Výpočetní fotografie totiž nabízí celou řadu využití při editaci již pořízených fotek. Můžete třeba simulovat jiný fotoaparát a přeostřit už pořízenou fotku.

Když máte informace o tom, jak vzdálený je který vrchol hory, můžete na něj uměle přeostřit tak, jak by vám vaše vybavení na místě vůbec neumožnilo. Uvidíte tak, jak by fotka vypadala, kdyby byla pořízena například obrovským dalekohledem.

Když třeba máte fotku zamlženou atmosférickým oparem, můžete ji snadno automaticky odmlžit a udělat jasnou oblohu. Nebo naopak když chcete umělecký snímek, můžete ji snadno zamlžit. Dnes to lidé dělají ručně a zbytečně složitě, pomocí nového softwaru to lze automaticky.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama