- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 15. května 2018
- 12:20
Vědci už tuší, co se stane, až zanikne za několik miliard let naše Slunce
A ve finále se stane bílým trpaslíkem. Až doposud si astronomové nebyli jisti, kdy a jak se to vše stane a zda se naše Slunce stane planetární mlhovinou (stejně jako drtivá většina hvězd v našem vesmíru).
Jak ukazuje poslední studie vedená mezinárodním týmem astronomů, je jasné, že naše Slunce skončí svůj život právě jako masivní prstenec svítícího mezihvězdného plynu a prachu – též známé jako planetární mlhovina.
Studie odhalila v první řadě, že až 90 % všech hvězd ve vesmíru se stane planetárními mlhovinami, je to část života hvězdy mezi náběhem a změnou z červeného obra do bílého trpaslíka.
Nicméně klíčové je to, že vědci si až doposud nebyli jisti, jestli i naše Slunce bude následovat stejnou cestu, jelikož až donedávna bylo bráno za málo masivní k vytvoření pořádné mlhoviny.
Aby to tým zjistil, vytvořil zbrusu nový stelární datový model, jenž předpovídá životní cykly jednotlivých hvězd.
Tento model byl pojmenován jako „Planetary Nebula Luminosity Function" a byl použit k předpovídání jasnosti pro hvězdy různých hmotností a stáří. A co tedy vědci zjistili? Jak jsme výše naznačili, naše Slunce je na hranici hmotnosti, aby z něj vznikla nepříliš jasná mlhovina.
Nový objev také zasazuje úder dalšímu modernímu astronomickému mystériu, totiž, proč se nejjasnější mlhoviny ve vzdálených galaxiích zdají být s tou samou luminozitou. Jde o to, že se obal hvězdy po explozi může ohřát proti starému modelu třikrát rychleji a silně zářit proto i u relativně málo hmotných, malých, hvězd.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email