- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 16. května 2018
- 12:20
Analýzou temné hmoty byla objevena nová síla: Je díky tomu možná existence života v hlubinách vesmíru?
Vědci totiž právě zaznamenali další šokující objev. Když právě studovali temnou energii (hmotu), odhalili i jakousi další „sílu", jež akceleruje expanzi našeho vesmíru.
Teorie dodnes tvrdily, že vesmír obsahuje prakticky ideální objem temné energie pro udržení života.
Kdyby tomu totiž byť na jednu nanosekundu bylo jinak, ihned by se roztrhala realita jakou známe – nezformovaly by se ani hvězdy, ani planety a nakonec ani lidstvo jako takové.
Nová studie ale ukazuje, že limit je jaksi moc štědrý, nežli bylo experty očekáváno. To by naznačovalo, že podmínky pro vznik a udržení života by nemusely být až tak vzácné. Jestliže se náš vesmír sestává z mnoha vesmírů malých (jistě jste již zaslechli pojem „multiversum" = doslova „mnoho vesmírů"). Život zde pak může být poměrně běžný.
Když vědci použili v simulaci mnoho vesmírů, tak zjistili, že život je možný i za jiných podmínek, což potvrzuje spoluautor studie Jaime Salcido: „Pro mnoho fyziků je nepopsaný, ale pro náš vesmír specifický objem temné energie, velmi frustrující hádankou. Jak ovšem ukázaly naše simulace, dokonce i tehdy, kdyby zde bylo mnohem více temné energie (anebo naopak mnohem méně), i tak by to mělo vskutku minimální dopad na hvězdy a poté i formování planet, což logicky naznačuje, že život by nemusel být až tak vzácný."
Simulace hovoří jasně – dokonce i tehdy, když nasimulované vesmíry měly stokrát více či méně temné energie, stále se nic nedělo. Různé úrovně temné energie prostě život nijak radikálně evidentně neovlivňuje. Dokonce ani opravdu absurdní objemy temné energie věc prakticky nijak neovlivnily. Ani to by tedy evidentně nezabránilo, aby náš vesmír byl (kromě Země) zcela mrtvý – a to je určitě dobrá zpráva.
Sdílení
71
Twitter
Komentáře
Email